Kurumsal sermaye, kripto paralara niçin bu kadar ilgi gösteriyor?

Kurumsal yatırımcıların son dönemde kripto paralara olan ilgisinin önemli ölçüde arttığı bir gerçek. Peki bu ilgi neyden kaynaklanıyor? 5 madde ile.

2018 şimdiye kadar Bitcoin ve kripto paralar için çılgın bir yıl oldu, 8 bin dolarlık psikolojik fiyat etrafında dalgalanan lider kripto para birimi kendisini daha yüksek seviyelerde tutmayı başaramadı.

Sektör uzmanları piyasanın kendisini düzelttiğini iddia ediyorlar ve bunun nedeninin kripto paralar ile ilgili olarak hala devam eden düzenleyici belirsizliğe bağlı olabileceğini belirtiyorlar.

Çeşitli ülkeler kripto paraların lehine ya da aleyhine tavır alıyorlar ve bunun yanında birçoğu ise nihai kararlarını beyan etmeden önce hala kripto paraları değerlendirme sürecindeler.

Ancak, Goldman Sachs gibi şirketlerin kripto para saklama hizmetleri başlatmayı düşünmeleri ve Coinbase’in saklama hizmetine yeni kripto paraları ekleyeceğine yönelik haberler kurumsal yatırımcıların kripto varlıklardaki artan ilgilerine işaret ediyor.

İşte kripto paraların neden kurumsal yatırımcılar için bir sonraki büyük şey olacağının 5 sebebi:

Saklama hizmetlerinin artırılması

Coinbase geçtiğimiz günlerde kurumsal yatırımcıların kripto paralarını güvenli bir şekilde saklayabilmelerini sağlamak için saklama hizmetlerine yeni kripto varlıkları eklemeyi düşündüğünü açıkladı. Bu gelişme, kurumsal yatırımcıların yatırım için Bitcoin ve Ethereum dışındaki kripto paralara baktıklarını ortaya koyuyor.

Bununla birlikte Goldman Sachs, görünüşe göre kurumsal yatırımcılar için güvenilir saklama hizmetleri eksikliğinin üstesinden gelmeye yardımcı olacak, kripto para saklama hizmetleri sunmayı düşünüyor.

SEC’in kripto varlıkları konusundaki tavrı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sini reddetmiş olsa da kripto paralara olan tavrı oldukça olumlu görünüyor.

SEC, teklifin onaylanmamasının Bitcoin’in ya da Blockchain teknolojisinin bir inovasyon ya da yatırım olarak fayda ya da değere sahip olup olmadığının bir değerlendirmesine dayanmadığını, bunu yerine dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemek için araçların yetersizliğinden kaynaklandığını vurguladı.

Kısa bir süre önce Fatfish’in CEO’su Kin-Wai Lau bir röportajda, dünyanın kurumsal talep tarafından yönlendirilen ikinci bir kripto para dalgası yaşadığını ve SEC’in kapılarını kripto paralara açmasının yalnızca bir zaman meselesi olduğunu söyledi.

Düzenlenmiş kripto para ETF’lerinin gerçekleşme olasılığı

Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sinin reddedilmesinden sonra SEC, önümüzdeki iki ay içinde 9 ETF’ye bakacak ve durumları hakkında kararını açıklayacak. SEC, gelecekte kripto türevlerinin onaylanma olasılığının açık olduğunu vurgulamıştı.

Asya’da, Singapur merkezli Huobi borsası ise Haziran ayında kendi ETF’sini yarattığını açıklamıştı.

ETF’leri başlatmak için yapılan tüm bu çabalarla birlikte, dünyanın ilk düzenlenmiş kripto para ETF’sinin görüleceği gün uzak değil.

Kripto paraların geçmiş performansları

Kripto paraların düzenlenmemiş doğalarının iki tarafı keskin bir kılıç olduğu sır değil. Bunun olumlu sonuçlarından biri, başlangıçlarından bu yana kaydettikleri hızlı gelişme. Lider kripto para birimi Bitcoin, 2012 ve 2016 yılları arasında, yıllık yüzde 106 civarında bir artış yaşamıştı.

Sadece geçen yıl Bitcoin, yüzde 1,318 oranında bir büyüme kaydederek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Ripple ise 2017 yılında yüzde 36.018 büyüme ile en büyük kazanan olmuştu.

Kraken’in CEO’su Jesse Powell’a göre, kripto paraların piyasa değeri bu yıl 1 trilyona ulaşacak.

Küresel olarak ortaya çıkan olumlu kripto para düzenlemeleri

Birçok ülke Blockchain’in dünyaya getirdiği devam eden dönüşümden yararlanmak adına kripto paralar ve ICO’lar için düzenleyici bir çerçeve geliştirmeye yönelik ihtiyacın farkındalar.

Japonya’da Bitcoin yasal bir ödeme aracı ve ülke resmen birkaç kripto para borsasını onaylıyor. Ülkede ayrıca, devlet destekli bir çalışma grubu ICO’lar için gelecekte yasa haline gelebilecek, kılavuzlar geliştirdi.

İsviçre’de, Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA), bu yılın başlarında ICO’lar için kılavuz yayınlamıştı. Tayland ve Filipinler ise ICO’lar için düzenleyici bir çerçeve başlatmışlardı.

Kripto paralar ve ICO projeleri için düzenlenmiş bu çevre, yatırımcıları, piyasayı güvenle bir şekilde keşfetmeleri konusunda teşvik edecektir.

Kaynak: NewsBTC

→ MCGLONE’DAN BİTCOİN İÇİN ‘4000 DOLAR’ ÇAĞRISI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl