Litecoin ve Bitcoin’de beklenen şok etkisine Binance’in bir önerisi var

Binance'in araştırma birimi tarafından yayınlanan son raporda, Bitcoin ve Litecoin'deki yarılanmaları takiben beklenen şok etkisinin birleştirilmiş madencilikle hafifletilebileceği yazıldı.

Kripto para borsası Binance’in araştırma birimi Binance Rersearch tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre hem Bitcoin hem de Litecoin madenciliği için blok ödülü yarılanmalarının etkisi birleştirilmiş madencilikle (merged mining) hafifletilebilir.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, 5 Ağustos 2019’da gerçekleşecek Litecoin blok ödülü yarılanmasına ilişkin değerlendirmesinde yarılanmanın bazı madencilerin cihazlarını kapatmasına yol açabileceğini söyledi. Lee, ayrıca yarılanmanın sistemde şok etkisi yaratacağını da ifade etti.

Binance Research, bu konuyu işlediği raporunda kripto para madencilerine verilen teşvik ödüllerini korumanın bir yolu olarak birleştirilmiş madenciliğin potansiyelini analiz etti.

Birleştirilmiş madencilik, bir madencinin aynı anda birden fazla Blockchain’de madencilik yapmasına olanak tanıyor. Şimdiye kadar birleştirilmiş madenciliğe Bitcoin ile birleştirilen Namecoin, Litecoin ile Dogecoin ve hem Litecoin hem de Bitcoin ile birleştirilen Myriadcoin gibi üç büyük örnek var.

Binance Research ekibi, bu yöntemin madencilerin teşviklerinin korunmas için potansiyel olarak fırsat sunabileceği sonucuna varıyor.

Raporda ayrıca birleştirilmiş madenciliğin bazı kusurlarına da değinildi. Buna göre örneğin madenciler, maliyetlerden dolayı child blockchain’leri desteklemeye teşvik edilemeyebilirler. Proje ekibi açısından ise riskler ana blok zincirine bağlı olmayı ve yeni olası saldırı vektörlerini içeriyor.

Binance Research, yaklaşık altı yıldır faaliyet gösteren Dogecoin’e birleştirilmiş madenciliğin en başarılı örneği olarak dikkat çekiyor. 2014 yılının Ağustos ayında bu modeli benimseyen Dogecoin, madencilik hash rate’inde %1500 artış yaşadı. Raporda, Dogecoin’in toplam hash rate’inin yüzde 90’ının Litecoin madencilik havuzlarından geldiği de belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl