Genç çalışan şirketinin cüzdanından 2 milyon dolarlık Bitcoin ve Litecoin çaldı

ABD'de genç bir çalışanın şirketin kripto para cüzdanlarından 2 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Litecoin çaldığı ortaya çıktı.

Chicago merkezli Consolidated Trading’de çalışan 24 yaşındaki yatırımcı Joseph Kim’in kripto piyasasındaki marjin ticareti ile kişisel yatırımlarında yaşadığı kayıpları telafi etmek için 2 milyon dolar çaldığı ortaya çıktı.

Bloomberg’de yer alan habere göre Kim, şirketi Consolidated Trading’in cüzdanlarından büyük miktarda Bitcoin ile Litecoin’i kendi kişisel cüzdanına transfer etti. Kim’in kendi cüzdanına transfer ettiği Litecoin ve Bitcoin’in toplam 2 milyon dolar tutarında olduğu belirtildi.

Kim, ilk olarak şirketinin cüzdanından şirketle bağlantısı olmayan bir hesaba 980 Litecoin aktardı. Günler sonra iş yerindeki bir görevli, yapılan transferi fark etti. Kasım ayında ise 55 Bitcoin aktardığı tespit edildi. Genç çalışan, daha sonra bu 55 Bitcoin’den 27’sini şirketin cüzdanına geri gönderdi ve diğer 25 Bitcoin ise akıbeti belirsiz olarak kaldı.

Joseph Kim

Davacılar, Kim’in iddia ettiğinden daha fazla Bitcoin çaldığını öne sürdüler. Davacılara göre Kim, Consolidated Trading’in hesabından 2.8 milyon dolar değerinde yaklaşık 284 Bitcoin’i gizlice kontrol ettiği kişisel bir cüzdanına aktardı. Kayıtlar, Kim’in aynı dönemde 102’den fazla Bitcoin’i şirket hesabına transfer ettiğini gösteriyor. 182 Bitcoin’i ise kendi cüzdanında tuttu ve ticaret yaparak bir kısmını kaybetti.

144 Bitcoin kurtarıldı, 603 bin dolar kaybedildi

Şirket, Kim’in kişisel hesabından 144 Bitcoin’i kurtarabildi fakat 603 bin dolar değerinde Bitcoin’in ise kaybedildiği açıklandı.

Başlangıçta Kim, küçük fonları riske ederek kâr elde etmek istediğini itiraf etti. Ama yüksek riskli işlemlerle daha fazla para kaybetmeye devam ederken daha büyük yüksek riskli yatırımlar yaptı ve sonunda şirketinin yüz binlerce dolar değerindeki Bitcoin’lerini kaybetti.

Kim’in 20 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl