Telegram, tarihin en büyük kripto para arzı için ilk önemli adımı attı

Bugün ortaya çıkan bir gelişme, popüler mesajlaşma uygulaması Telegram'ın kripto para arzı için ilk büyük adımı attığını gösteriyor.

Geçtiğimiz ayın başında dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından Telegram’ın tarihin en büyük kripto para arzı için düğmeye bastığını bildirmiştik.

CoinTelegraph ve TechCrunch‘ta yer alan haberlere göre, bugün ortaya çıkan bir gelişme, Telegram‘ın kripto para arzı için ilk büyük adımı attığını gösteriyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yayınladığı belgeye göre Telegram, “TON Blockchain‘inin geliştirilmesi, Telegram Messenger’ın geliştirilmesi, bakımı ve diğer amaçlar için” 81 yatırımcıdan 850 milyon dolar topladı. Dosyada satılan emtia, “kripto para için satın alma sözleşmeleri” şeklinde açıklandı ve dosya, Telegram’ın CEO’su Pavel Durov tarafından imzalandı.

850 milyon dolarlık bu ilk miktar, büyük olasılıkla girişim sermayesi firmaları ile önde gelen yatırımcıları hedefleyen ve onlara Telegram’ın Gram token’ini almak için büyük indirimler sağlayan satış öncesi aşama. Satış öncesi aşamada 600 milyon dolar toplanması planlanıyordu fakat Bloomberg’de yer alan bir habere göre talebin fazla oluşu bunu 850 milyon dolara yükseltti.

Telegram’ın halka arz aşamasında 1.15 milyar dolar daha toplaması bekleniyor. Böylelikle toplam tutarın 2 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Beklenildiği gibi Telegram, halka arz aşamasında 1.15 milyar dolara ulaşmayı başarabilirse açık ara tarihin en büyük kripto para arzına imza atmış olacak.

Rus milyarder Roman Abramovich

Yatırımcılardan biri de Roman Abramovich

Telegram’ın satış öncesi aşamasına katılan yatırımcılardan birinin de ünlü Rus milyarder Roman Abramovich olduğu öğrenildi. Kripto para birimlerine zaten yatırım yaptığı bilinen Rus milyarder, Rus gazete Vedomosti’ye göre 300 milyon dolar yatırım yaptı. Aynı gazete, Rus ödeme hizmeti sağlayacısı QIWI’nin CEO’su Sergey Solonin 17 milyon dolar yatırdığını bildirdi. Rus merkezli süt ürünleri firması Wimm-Bill-Dann’ın kurucularından David Yakobashvili ise 10 milyon dolar yatırım yaptı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl