Bitcoin madencisi Bitcoin’de son dip için Şubat ayını işaret etti

Kuzey Amerika'daki en büyük madencilik şirketlerinden Washington merkezli Salcido Enterprises şirketinin yöneticisi, piyasada hızlı bir geri dönüş beklemediğini belirterek son dibin Şubat ayında yaşanmasına şaşırmayacağını söyledi.

Kripto para piyasasındaki çöküşle birlikte, kripto para madencileri zora girdi. Autonomous Research LLP’ye göre en az 100,000 bireysel madenci faaliyetlerini durdurdu. Fundstrat Gloab Advisors LLC ise Eylül’ün başından beri yaklaşık 1.4 milyon sunucunun bağlantısının kesildiğini tahmin ediyor.

Kuzey Amerika’nın 22 megawatt gücüyle en büyük madencilerinden biri olduğunu iddia eden Washington merkezli Salcido Enterprises şirketinin yöneticisi Malachi Salcido, şunları söyledi:

“Yeni bir aşamaya giriyoruz. Diğer tarafta nispeten daha az faaliyet olacak.”

Çoğu madenci, Bitcoin 4,500$’ın üzerindeyken kâr ediyordu. 19 Kasım’dan bu yana bu seviyenin üstünde kapanış yapmayan Bitcoin, geçen senenin sonlarına doğru neredeyse 20,000$’dı.

Sadece birkaç oyuncu oyunda kalmayı göze alabilir. Bunlar: ölçekli madenciler, çok özel iş modelleri ve Salcido’nun çoğu faaliyetinin merkezi olan Douglas’ta olduğu gibi son derece düşük elektrik maaliyetlerine sahip şirketler.

Salcido, çalkantılı dönem boyunca amortisman ve vergiler gibi maliyetlerden önce kârlarının %40’tan %20’ye düştüğünü söyledi. Ancak, daha küçük rakipleri faaliyetlerini sonlandırdıkları için kârlarının yeniden %40’a sıçradığını da ekledi.

Hash oranları, (Bitcoin ağındaki madencilik gücü) tüm zamanların zirvesini gördüğü Ağustos’taki seviyesinden %36 düştü. Problem çözme zorluğu da %25 düşmüş durumda. Londra merkezli Autonomous şirketinde finansal strateji global direktörü olarak görev yapan Lex Sokolin, bu durumun kalan madencilik teçhizatları için Bitcoin üretmeyi kolaylaştıracağını söyledi.

Salcido, düşük elektrik maliyeti ve tüm madencilik teçhizatıyla birlikte kendi iş modeline güveniyor. Salcido, kilowatt saat başına 3 cent harcadıklarını, diğer bir deyişle Çin’deki madencilerin ödediklerinin yarısını ödediklerini söylüyor. Douglas’a hizmet eden gücün neredeyse tamamı Kolombiya Nehri’nin üzerine kurulu hidroelektrik santralinden üretiliyor.

En büyük madenci şirketlerinden biri olan Çin merkezli Bitmain de Washington’a bağlı Doğu Weatchee’de 12 megawatt güce sahip 30,000 ünitelik bir tesis açtı. Doğu Weatchee’deki bir başka rakip şirket Giga Watt ise kısa süre önce iflas başvurusunda bulundu.

Salcido, Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde 3 başka çöküş yaşadığını ve hızlı bir geri dönüş beklemediğini ifade ediyor ve şunları ekliyor:

“Daha iyi bir hale gelmeden önce biraz daha kötüye gideceğimizi düşünüyorum. Tüm piyasa diplerinde olduğu gibi, akıllı para dönüşü bekliyor. Bu da genellikle hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor. Nihai dipin Şubat ayında yaşanması beni şaşırtmaz”

Kaynak: Bloomberg

→ BITCOIN REDDİT’TE ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞINI GERİDE BIRAKTI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl