Bitcoin madencileri ürettiklerinden daha çok BTC sattılar

Mayıs ayı başındaki Terra LUNA çöküşüyle başlayan kripto paralardaki düşüş gidişatı Bitcoin madenciliği yapan büyük şirketlerin de finansal zorluklar yaşamasına yol açtı. Haziran ve Temmuz aylarında önemli ölçüde BTC satışları olurken, Temmuz ayında da şirketlerin çoğu ürettiklerin Bitcoin adedinden daha fazla satış yapmak zorunda kaldılar.

Son haftalarda çeyrek kazanç raporlarını açıklayan ABD’nin önemli Bitcoin madencilik şirketlerinin büyük BTC satışları yaptıkları görülürken, ilginç bir detay daha ortaya çıktı. hashrateindex sitesinin araştırması, Temmuz ayında bu şirketlerin çoğunun ürettikleri BTC’den daha fazla satış yaptığını gösteriyor.

2022 yılında da satışlar daha fazla

Haziran ve Temmuz aylarındaki satışların fazlalığı yıllık istatistik rakamlarına da yansıdı ve şirketlerin toplamda ürettikleri 3478 BTC’nin yanında 5767 BTC’nin ise satıldığı görüldü. Greenidge ve DMG BLlockchain gibi şirketler ise son kazanç raporlarını açıklamadıkları için araştırmanın dışında tutuldular.

Hut8 ve Marathon satmadı

Birçok madencinin Temmuz ayında ürettiklerinden kat be kat Bitcoin sattıklarının görüldüğü araştırmada, Hut8 ve Marathon Digital ise hiçbir satış yapmamalarıyla öne çıktılar. Bitfarms şirketi bu ay 500 BTC üretip 1623 BTC satarken, Hive’da ise farkın büyüklüğü gözlerden kaçmadı. Hive şirketi aylık 280 Bitcoin üretirken 4279 BTC sattı. Argo Blockchain219 BTC’ye karşılık 887 Bitcoin satışı yaparken, Core Scientific ise 1121 BTC üretip 1975 BTC’yi elden çıkardı.

Çıkarılan BTC Satılan BTC
Hut8 330 0
Bitfarms 500 1623
Riot 318 275
Hive 280 428
Argo 219 887
Cleanspark 384 426
Core Scientific 1121 1975
Iris 154 154
Marathon 72 0

Riot daha az satan tek şirket

Dev madencilik şirketi Riot Blockchain ise ürettiğinden daha az satan tek madencilik firması oldu. RIOT, 318 Bitcoin ürettiği Temmuz ayında 275 adet BTC sattı. Iris madencilik şirketinde ise rakam aynıydı. Şirket, ürettiği Bitcoin’leri satma politikasını yine uyguladı ve 154 BTC’nin hepsini sattı.

Temmuz ayının madenciler açısından sadece fiyat odaklı değil, doğal şartlar bakımından da zorlu geçtiğini belirtmek gerek. Teksas’taki sıcak hava dalgası şebekelerde önemli sorunlar yaşanmasına sebep olurken, aşırı güç yüklenmesinin önüne geçmek için ABD devlet kurumlarının “ricası” üzerine bazı madenciler önemli sayıda makinesini kapatmıştı.

Marathon Digital’ın Montana bölgesindeki birçok madencilik makinesi de, bölgedeki fırtına yüzünden şebekelere elektrik verilememesi sebebiyle çalışmamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl