Bitcoin fiyatındaki son düşüşün ışığında, önde gelen madencilik işletmeleri arasında yapay zeka (AI)  alanındaki fırsatları keşfetmeye yönelik artan bir eğilim var… Sadece Bitcoin madenciliğine odaklanan madencilerin çoğunluğu yapay zekaya geçiş yapmasa da, daha büyük madencilik kuruluşları yapay zeka alanına girmek için mevcut altyapılarından faydalanıyor.

Bitcoin madencileri genellikle Bitcoin madenciliği için tasarlanmış ve başka görevler için yeniden kullanılamayan özel ASIC çipleri kullanıyor. Ancak bu şirketlerin inşa ettiği soğutma sistemleri, güvenlik ve ucuz enerjiye erişim gibi altyapılar yapay zeka projeleri için kullanılabiliyor.

Madencilik şirketlerinin yapay zeka genişlemesi

Merkezi Teksas’ta bulunan iki kripto madencilik şirketi Applied Digital ve Iris Energy, son zamanlarda AI alanına girme planlarını açıkladı. Applied Digital, veri merkezinde yapay zekâ bulut bilişim hizmetlerinin barındırılmasını kolaylaştırmak için 460 milyon dolar değerinde önemli bir anlaşma sağladı. Buna ek olarak, Iris Energy kısa bir süre önce yüksek performanslı bilgi işlem veri merkezi stratejisini, özellikle yapay zeka ile ilgili girişimlere vurgu yaparak yenileme planlarını açıkladı.

Bu genişlemelerin ardındaki motivasyon, Bitcoin’e olan bağımlılığı azaltmak ve çeşitlendirilmiş gelir akışları yaratmak olarak biliniyor. Madencilik şirketleri, yapay zeka bilgi işlem hizmetleri sunarak Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı daha az savunmasız kalıyor. Bu stratejik hamle, kendilerini piyasada olumlu bir şekilde konumlandırmalarına ve akranlarına kıyasla stratejik davranmalarına olanak tanıyor.

Hut 8 yapay zekaya yönelen ilk şirketlerden

Bir kripto para madencilik şirketi olan Hut 8, yüksek performanslı bilgi işlem için ayrılabilecek veri merkezlerine ve bulut bölgelerine yatırım yaparak yapay zekaya yönelmeye erken başladı. Yapay zeka ve makine öğrenimi de dahil olmak üzere daha geniş bir iş yükü yelpazesinin üstesinden gelebilen Nvidia GPU’ları kullanıyorlar.

Yapay zeka alanındaki genişlemeyi tetikleyen bir diğer unsur da Ethereum madenciliğinden yapay zekaya geçiş. Ethereum Proof of Stake’e geçerek ETH madenciliği ekipmanlarını kullanılmaz hale getirdiğinde, Ethereum madenciliği için kullanılan daha çok yönlü GPU’lar yapay zeka iş yükleri için yeniden tasarlandı.

Küresel çip kıtlığı ve yapay zeka eğilimi

Bu madencilik çiplerinin yapay zeka gelişimini nasıl desteklediğinin gerçek dünyadaki örneklerinden biri, modellerini eğitmek ve düz metinleri 3D görüntülere dönüştürmek için Hut 8 gibi şirketlerin bilgi işlem gücünü kullanan bir startup olan XYZ AI örneği. İşlem gücüne yönelik bu talep, üretken yapay zeka ile sınırlı değil. Bunlar; tıbbi teknoloji, oyun, biyoloji, CAD çizimi ve diğer birçok alana uzanıyor.

Birçok madencilik şirketi için AI’a doğru genişleme henüz başlangıç aşamasında olsa da, faaliyetlerini çeşitlendirmek ve sistemik riski azaltmak için uygun bir yol olarak görülüyor. Mevcut altyapı ve kaynaklara sahip madencilik şirketleri, yapay zeka pazarına girmek için yeteneklerinden yararlanabildiğinden, küresel çip kıtlığı bu eğilimi hızlandırdı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl