ABD’nin Arkansas eyaletinde Bitcoin madencilerini sevindiren yasa

ABD’nin Arkansas eyaleti ve meclisi, diğer eyaletlerin madenciliğe karşı attığı adımlara kıyasla öne çıkan bir adım atarak madencileri ayrımcılıktan koruyan bir yasa tasarısı kabul edildi.

Bitcoin madencilik zorluğu rekor seviyelere ulaşırken ABD’nin Arkansas eyaletinde yeni bir tedbir yasallaştırıldı. Arkansas Veri Merkezleri 2023 Yasası olarak adlandırılan yasa, madencileri veri merkezleri olarak koruyacak, veri varlığı madencilerini ayrımcı sektöre özgü düzenlemelerden ve vergilerden korumak için gereken yönergeleri netleştirecek.

Yasanın “Arkansas’ta sektörün gelecekteki genişlemesine yön vermenin, Arkansaslıları hileli iş uygulamalarına karşı korumak için gerekli olduğu” belirtildi.

Senatör Joshua Bryant tasarıyı 30 Mart’ta teklif etmişti. Şimdi ise imzalanmak üzere Vali Sarah Huckabee Sanders’a gönderilecek.

Kripto madencilerini korumaya çalışan bir yasa da şubat ayında Montana Senatosu tarafından onaylanmıştı. Önlem, Temsilciler Meclisi’nde oylanmayı beklediği için henüz resmi olarak yürürlüğe girmedi, ancak arkasındaki fikir Arkansas’taki yasa koyucuların önerdiklerine benziyor.

Kripto madenciliği faaliyetlerini “veri merkezleri” olarak sınıflandırma

Önerilen mevzuat metnine göre, “dijital varlık madenciliği ABD’deki bireyler ve işletmeler için olumlu ekonomik fayda sağlıyor.” Ayrıca, kripto para madenciliği faaliyetlerinin veri merkezleri olarak kategorize edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Hem Montana hem de Arkansas, madenciliğin “ayrımcı” vergi muamelesine tabi tutulmaması gerektiği sonucuna vardı.

Montana yasa tasarısı teklifinde, “Bir ödeme yöntemi olarak kullanılan dijital varlıklar, eyalet veya yerel bir yönetim tarafından yalnızca dijital varlığın ödeme yöntemi olarak kullanılmasına dayanan herhangi bir ek vergi, stopaj, değerlendirme veya ücrete tabi tutulamaz” deniyor.

Bitcoin hizmetleri veren Swan Bitcoin şirketinin baş analisti Sam Callahan’a göre, Arkansas ve Montana’da önerilen önlemler Bitcoin madencilerinin avantajlarına odaklanıyor. Bu faydalar arasında Bitcoin madenciliğinin “iş ve vergi geliri” sunmasının yanı sıra topluluklardaki ekonomik değeri artırma yolları da yer alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl