Bitcoin artarken Beyaz Saray’dan da endişe yükseliyor

Fiyat, 57 bin doları aşarken Beyaz Saray’ın Bitcoin madenciliğinin enerji tüketiminden endişe ettiği öğrenildi.

Fox Business’tan Charles Gasparino’nun verdiği bilgiye göre Biden yönetimi, yaşanan ralli sırasında madencilik faaliyetlerinin elektrik şebekesine önemli bir yük getirmesinden endişe ettiği görüşünde. Gasparino, “Bitcoin fiyatı yükseldikçe ve talep, arzı geride bıraktıkça Beyaz Saray, madenciliğin elektrik şebekesine ciddi bir yük getirebileceğinden endişelenmeye başladı. Kripto sektörü yöneticileri, Fox Business’a korkuların abartılı olduğunu fakat bunun sektör üzerindeki düzenlemeleri sıkılaştırmaya çalışmak için kullanılacağını söylediler.” ifadelerini kullandı.

Biden yönetimi, bir süredir madencilik faaliyetlerini yakından inceleme eğilimi gösteriyor. Bu ayın başında ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA), “acil” koduyla madencilerin elektrik tüketimlerini takip edecek bir uygulama devre alacağını duyurmuştu. Bu adım, madencilik şirketlerinin ve Bitcoin topluluğunun büyük tepkisini çekti. Açılan dava, önceki gün karara bağlandı ve bakanlığın böyle bir veri toplaması engellendi.

Cambridge Üniversitesi’nin derlediği verilere göre ABD, Bitcoin madenciliğinin en yoğun olarak yapıldığı ülke konumunda. ABD, tüm dünyadaki Bitcoin madenciliği faaliyetinin yüzde 38’ini tek başına gerçekleştirirken onu yüzde 21 ile Çin ve yüzde 13 ile Kazakistan takip ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl