Bitcoin madenciliği için tren hattından kaçak elektrik çekti

Çin'de bir adam, Bitcoin madencilik faaliyetinin enerji ihtiyacını karşılamak için tren hattından kaçak elektrik çekti.

Yerel haber organı The Paper’a göre Bitcoin madencilik operasyonunun enerji ihtiyacını tren istasyonundan kaçak elektrik çekerek karşılayan Çinli bir adam, 3.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bugün yayınlanan mahkeme belgelerinde hükmün 13 Eylül’de Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde bulunan Datong Demiryolu Mahkemesi’nde verildiği görülüyor. Xu Xinghua ismindeki Çinli’ye hapis cezasına ek olarak 100,000 yuan, yani yaklaşık olarak 14,500 dolar para cezası da verildi.

Xinghua’nın 2017 yılının Kasım ve Aralık aylarında 50 Bitcoin madenciliği cihazına enerji sağlamak için Kouquan Demiryolu’ndaki fabrikaların birinden elektrik çaldığı söyleniyor. Belgede bu dönemde madencilik makinelerinin beşinin hasar gördüğü de belirtiliyor.

Xinghua, madencilik faaliyetinden değeri yaklaşık olarak 17,400 dolar olan 3.2 Bitcoin kazandığını söyledi. Harcadığı elektriğin miktarı ise 15,000 dolar.

Hapis ve para cezasına ek olarak mahkeme, Xinghua’dan elektrik maliyetini karşılamasını istedi ve madencilik ekipmanlarına el koydu.

Çin’de daha önce de benzer olaylar yaşandı. Haziran ayında Çin’in Anhui eyaletinden bir adam, elektrik çalmaya teşebbüs ettiği için tutuklanmıştı.

Kaynak: CoinTelegraph

→ ‘TRON, ETHEREUM’DAN 200 KAT HIZLI, EOS’TAN 100 KAT UCUZ OLACAK’

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl