Bitcoin madenciliği için donanım konusunu anlamak için önce madenciliğin ne olduğunu tam olarak anlamanız gerekir.

Bitcoin madenciliği, Blockchain teknolojisi kullanılarak işlemlerin doğrulandığı, herkesin görebileceği şekilde listelendiği ve yeni Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü araçlardır. Bitcoin madenciliği karlı bir iş midir? Ağ genelinde madenciliğe ne kadar çaba sarf edildiğine bağlıdır. Bitcoin madenciliği gittikçe pahalı bir hale geldi ve haliyle kar oranı düşüş gösterdi.

Bitcoin’in nasıl bulunacağını anlamak için öncelikle bedava bir para olmadığını bilmek lazım. Ayrıca bu iş için donanım seçmek için ihtyacınız olan yazılımı bilmek zorundasınız. Araştırmanızı çok iyi bir şekilde yapmalı ve size en uygununu seçmelisiniz. Bir Bitcoin madenciliği hesap cetveli kullanarak ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için bir çok online program mevcut.

Bitcoin’i evinizdeki bilgisayarla bulmak neredeyse imkansız olduğundan muhtemelen ASIC‘ler (Uygulamaya Özgü Entegre Devreler) adı verilen özel bir donanıma ihtiyacınız olacaktır. Aslında Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddia edilen Satoshi Nakamoto, ilk olarak kripto paranın CPU’lara (dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar) çıkarılmasını amaçlamıştır.

Ancak Bitcoin madencileri grafik kartlarından daha fazla güç alabileceklerini keşfettiler. ASIC’ler sonrasında grafik kartlardan daha üstün bir performans sergilemeye başladılar. Fakat ASIC’ler çok pahalı olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl