Japonya’nın en büyük enerji şirketi Bitcoin madenciliği yapacak

Japonya'nın en büyük elektrik şirketi TEPCO, ülke genelinde fazla enerjiyle Bitcoin madenciliği yapmak için çip üreticisi TRIPLE-1 ile ortaklık kurdu.

japonya

2011 yılında Japonya’yı vuran büyük bir deprem ve tsunami, TEPCO tarafından işletilen Fukuşima nükleer santralinde hasara yol açmıştı. Bu durum santralin üç reaktörünün erimesine ve soğutma sistemlerinin kısmen tahrip olmasına neden olmuştu.

Geriye dönüp bakıldığında, enerji şirketi felaketleri önlemeye çalışırken daha agresif adımlar atması gerektiğini fark etti. TEPCO, mağdurların tazmin edilmesiyle ilgili devam eden maliyetler nedeniyle felaketin etkilerini hissetmeye devam ediyor.

Fazla enerjiden para kazanmak için Bitcoin madenciliği

Şirketin elektrik iletim ve dağıtım şirketi olan TEPCO Power Grid, tamamına sahip olduğu iştiraki Agile Energy X aracılığıyla şimdi Bitcoin madenciliği yoluyla fazla enerjiden para kazanmanın yollarını arıyor.

Japon enerji devi yaptığı açıklamada Agile Energy X ve TRIPLE-1’in 11 Kasım’da stratejik bir ortaklık kurmak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Agile söz konusu ortaklık sayesinde, Japonya’nın dört bir yanına dağılmış, TRIPLE-1 yarı iletkenlerini ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik fazlasını kullanan veri merkezleri kurmayı umuyor.

Pilot proje oluşturuldu

Duyuruya göre, TEPCO Power Grid’in Büyük Tokyo Metropolü bölgesindeki ofisinin arazisinde bir pilot proje oluşturulmuş durumda.

Yapılan açıklamada, ekipmanın sistem davranışını ve elektrik şebekesi üzerindeki etkisini doğrulamak için deneylere başlandığı bildirildi. Şirket, “Ekipmanın normal şekilde çalışabileceğini doğruladık.” dedi.

Şirket ayrıca “düşük çevresel etkiye sahip enerji tasarruflu ürünlerin seçilmesi ve tanıtılmasının karbonsuz bir toplumun gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir girişim olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl