Bitcoin madenciliğinin gözde ülkesine kripto yasası geliyor

Dünyada kripto para madenciliğinde ilk sıralarda yer alan Kazakistan, Bitcoin ve kripto para birimlerinin düzenlenmesi için yasal bir çerçeve yayınlama hazırlığında.

Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasası, Avrupa Parlamentosu tarafından onay aldıktan sonra Kazakistan’da da kripto para yasası netleşti. Kripto para mevzuatı, bölgedeki borsalar gibi hizmet sağlayıcılar için madencilik, vergiler ve lisanslama adına daha net kurallar oluşturmayı amaçlıyor.

Rus medya kuruluşu Tass’ın aktardığı habere göre, Ekonomik Reform ve Bölgesel Kalkınma Komitesi üyesi Ekaterina Smyshlyaeva, “Milletvekilleri, Kazakistan Cumhuriyeti’nin dijital varlıklarına ilişkin sektörel bir yasa tasarısı ve yasama girişimine bağlı olarak dört yasa tasarısı oluşturdu” dedi.

Rapora göre bu girişim, bölgenin Bitcoin ve kripto para madenciliği ile ilgili çerçeve eksikliğinin bir sonucu olarak geliştiriliyor. Smyshlyaeva, “teminatlı ve teminatsız dijital varlıkların oluşturulması ve dolaşımının taslak mevzuatın önemli bir bileşeni olduğunu” da bildiriyor.

Enerji Bakanlığına enerjiye kota koyma yetkisi verecek

Ülke özellikle, kripto para madenciliği için ne kadar elektrik kullanılabileceğine dair kurallar koymak istiyor. Bu çerçeve, Enerji Bakanlığına elektrik şebekesinin gereksinimlerine göre hacme dayalı sınırlar sağlama yetkisi verecek.

Smyshlyaeva yaptığı açıklamada ayrıca, “Tasarılar aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının inşasına yönelik yatırımları çekmek için ek fırsatlar yaratmayı da mümkün kılıyor” dedi.

Söz konusu çerçeve aynı zamanda Kazakistan’da çok sayıda borsanın ortaya çıkması ve bunların madencilerle olan ilişkilerine dair yönergeler oluşturmayı amaçlıyor. Buna ek olarak, mevzuat daha fazla vergi düzenlemesi getirmeyi de hedefliyor.

Bu arada Smyshlyaeva, mevzuatın Kazakistan’ın tam teşekküllü bir Bitcoin ve kripto para ekosistemi kurma yolunda attığı ilk adım olduğunu da sözlerine ekledi.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl