Geleneksel para sistemlerinde hükümetler ihtiyaç duyduklarında daha fazlasını basmaktadırlar. Ama Bitcoin‘de basılma gibi bir durum söz konusu değil. – Keşfedilerek ortaya çıkar. Dünyadaki bilgisayarlar madeni işleyerek para kazanmak için birbirleri ile yarışıyorlar.

Madencilik nasıl gerçekleşir?

İnsanlar belli bir ağ üzerinden sürekli olarak Bitcoin gönderiyorlar. Ancak birisi bu işlemlerin kaydını tutmazsa, kimsenin neyi ödediğini kimse takip edemezdi. Madencilerin işi bu işlemleri onaylamak ve onları bir yere yazmaktır.

Bir hash yapmak

Bitcoin madenciliği nasıl çalışır? Bu muhasebe defteri ‘Blockchain‘ olarak bilinen blokların uzun bir listesidir. Ağ üzerindeki herhangi bir noktada herhangi bir bitcoin adresi arasında yapılan işlemi araştırmak için kullanılabilir. Yeni bir işlem bloğu oluşturulduğunda, Blockchain’e eklenir. Böylece Bitcoin ağında gerçekleşen tüm işlemlerin uzun bir listesi oluşturulur. Bloğun sürekli güncellenen bir kopyası, katılan herkese verilir, böylece neler olduğunu anlarlar.

Ama bunların hepsi dijital olarak gerçekleştirildiği için herkes muhasebe defterine güvenmek zorundadır. Blockchain’in sağlam kaldığından ve asla kurcalanmadığından nasıl emin olabiliriz? Madenciler burada devreye giriyor.

Bir işlem bloğu oluşturulduğunda, madenciler bir süreçten geçiriyorlar. Bilgiyi bloktan alırlar ve ona matematiksel bir formül uygulayarak başka bir şeye dönüştürürler. O başkalaşan şeye verilen ad hash’dir. Görünüşte ise bunlar bir dizi harf ve sayıdır. Bu hash, Blockchain’de son olarak birlikte depolanır.

Hash’ler bazı ilginç özelliklere sahiptir. Bitcoin bloğu gibi bir veri koleksiyonundan bir hash üretmek kolaydır. Ancak verilerin yalnızca hash’ine bakarak ne olduğunu bulmak neredeyse imkansızdır. Ve büyük miktarda veriden bir hash üretmek çok kolay olsa da, her biri benzersizdir. Bitcoin bloğunda sadece bir karakteri değiştirirseniz, hash değeri tamamen değişecektir.

Madenciler, hash işlemini oluşturmak için sadece bir blokta kullanmaz. Diğer bazı veri parçaları da kullanılıyor. Bu veri parçalarından biri, Blockchain’de saklanan bloğun hash‘idir.

Her bloğun hash’i bloğun karesi kullanılarak üretilmeden önce mühür mumunun dijital versiyonu haline gelir. Bu blok onaylanır. – ve her bloktan sonra – meşrulaşır. Çünkü onu kurcalarsan herkesin bundan haberi olurdu.

Bir işlemi daha önce Blockchain’de depolanmış bir bloğu değiştirerek yapmaya çalıştıysanız hash oranı değişecektir. Birisi, hash üzerinde bloğun gerçekliğini kontrol ettiyse hash’in o zincerideki depolananlardan farklı olduğunu görecektir. Blok anında sahte olarak görülecekti.

Her bloğun hash’i zincirdeki bir sonraki bloğun hash oranını oluşturmaya yardımcı olduğu için bir bloğu kurcalamak, sonraki bloğun da hash’ini yapmak anlamına gelir. Bu zincir tüm yol boyunca devam eder ve hisseleri uçurur.

Coin’ler için rekabet

Butterfly Labs Bitforce madencilik teçhizatı bloğu nasıl kapatıyor? Bunların hepsi özellikle bloklara yazılan yazılımı kullanarak birbirleriyle rekabet ediyor. Birisi bir başarı kazandığında 12.5 Bitcoin ile ödüllendirilir, Blockchain güncellenir ve ağdaki herkes bunu duyar. Bu işlemin amacı madenciliği sürdürme ve işlemlerin devam etmesini sağlamaktır.

Bir veri koleksiyonundan hash üretmenin kolay olması bir sorundur. Bilgisayarlar bu konuda gerçekten çok iyi. Bitcoin ağı bunu daha da zorlaştırmalıdır, aksi halde herkes her saniyede yüzlerce işlem bloğu oluşturacaktır ve Bitcoinlerin tümü dakikalar içinde çıkarılacaktır. Bitcoin protokolü, ‘işin kanıtı’ olarak adlandırdığı işlemle olayı biraz daha zorlaştırıyor.

Bitcoin protokolü sadece eski bir hash’i kabul etmez. Bir bloğun hash’inin belirli bir şekilde görünmesi gerekir. Başlangıçta belirli sayıda sıfır olmalıdır. Üretmeden önce hash’in neye benzeyeceğini anlamanın bir yolu yoktur ve yeni bir veri parçası ekledikten sonra, hash tamamen farklı olacaktır.

Madencilerin işlem verilerini bir blokta hash’i gerekmiyor ancak kullandıkları verileri farklı bir hash oluşturmak için değiştirmeleri gerekiyor. Bunu ‘nonce’ olarak adlandırılan başka bir rastgele veriyi kullanarak yaparlar. Bu bir hash oluşturmak için kullanılan işlem verileri ile yapılır. Eğer hash gerekli formata uymuyorsa nonce değiştirilir ve her şey tekrar karıştırılır. İşe yarayan bir nonce bulmak için birçok girişimde bulunulabilir ve ağdaki tüm madenciler bunu aynı anda yapmaya çalışıyor olacaktır. Madenciler, Bitcoin’lerini böyle kazanır.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl