“Madencilik, maliyeti karşılamıyor, Bitcoin’de güçlü bir ralli görebiliriz”

Analist Mati Greenspan, Bitcoin'de madencilik maliyetinin fiyatın oldukça üzerinde olduğunu, bu nedenle yakında yeni bir rallinin görülebileceğini söyledi.

Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, hash oranlarına göre yapılan analiz baz alındığında Bitcoin fiyatlarının madenciliğin fiili maliyetinin altında göründüğünü ifade ediyor.

Greenspan, CoinGape’teki yazısında “Haziran ayında yapılan hesaplamada tek bir Bitcoin için madencilik maliyetinin 6,900 dolara yakın olduğu belirlenmişti. Ardan geçen süre zarfında Bitcoin’in hash oranı arttı. Bu madencilik faaliyetinde artış anlamına geliyor. Bitcoin üretmek daha da zorlaştığından dolayı mevcut madencilik maliyetinin işletmeye bağlı olarak 8,000 – 9,000 dolar aralığında olabileceği varsayılabilir.” ifadelerini kullandı.

Greenspan’in işaret ettiği gibi Haziran ayından bu yana Bitcoin üretme zorluğu, yüzde 20 oranında arttı. Bu zorluk arttıkça Bitcoin madencilerinin operasyonel maaliyetleri de yükseliyor.

Greenspan, sözlerinin devamında “Bu senaryo altında dünyanın dört bir yanındaki madencilik şirketlerinin çoğunun bir zararla karşı karşıya olduğu anlaşılabilir. Bu durum madencilerin üretmeye devam ederek hala Bitcoin fiyatlarının yükseleceğine dair güven duyduklarını gösteriyor. Ayrıca fiyatlar açısından bakıldığında hash oranlarının Bitcoin fiyatları ile çok yakından ilişkili olduğu ve önceki ayı piyasalarında bu hash oranlarının fiyatların yakalaması için durduğu açıkça görülüyor. Ancak durum bu kez farklıydı ve ayı piyasasına karşın hash oranları hızla artmaya devam etti. Bu yüzden eğer korelasyonla ilgili önceki eğilimler tekrar ederse güçlü bir ralli göreceğiz.” yorumunu yaptı.

Madencilik zorluğu ve Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki

Bitcoin fiyatlarının düşmeye başladığı Ocak ayından bu yana Bitcoin üretme zorluğu %140’tan fazla yükseldi.

→ TETHER’İN YENİ BANKACILIK ORTAĞINDA KARA PARA ŞÜPHESİ

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl