Bitcoin madencilik şirketlerinin likidite oranları düşüyor

Piyasa ve blok zinciri araştırma şirketi Arcane Research uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla; halka açık madencilik şirketlerinin, Bitcoin’in düşen fiyatı, artan elektrik maliyetleri ve madencilik zorluğu nedeniyle kötü günler geçirdiği ortaya çıktı.

Araştırmada, halka açık olarak işlem gören Bitcoin madencilik şirketlerinin hiçbirinin Bitcoin varlıklarının önemli bir kısmını satmak zorunda kalmalarına ve zor durumda olmalarına rağmen iflas duyurusu yapmadığına dikkat çekildi.

Zorluğa rağmen finansal istikrarın ana nedeni

Arcane Research analistleri, madencilerin finansal istikrarının ana nedeninin yaz başında topladıkları yüklü miktarda para ve kripto para rezervleri olduğuna inanıyor.

Araştırma şirketi, madencilerin Haziran ve Temmuz aylarında ekipman malzemeleri ve diğer masrafları ödemek için ellerinde tuttukları önemli miktarda Bitcoin’i tasfiye ettiklerini vurguladı.

Araştırmada ayrıca, halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin 31 Mart ve şu sıralardaki likidite oranları karşılaştırıldı.

En fazla düşüş Marathon’da

Grafikte, sekiz Bitcoin madencilik şirketinden altısı için likidite oranlarının düştüğü görüldü. En fazla düşüşün Marathon’da yaşandığı gözlemlendi.

Ancak araştırmada Marathon da dahil olmak üzere söz konusu şirketlerin çoğunun mali durumunun sağlam olduğu, sadece Stronghold’un derin bir mücadele içinde olduğu vurgulandı.

Stronghold’un, sadece 0,3’lük likidite oranının altı çizilirken negatif işletme sermayesine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca, şirketin toparlanmadığı sürece önümüzdeki aylarda ayakta kalmasının zor olacağı bildirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl