Bitcoin madencilik zorluğunda Mayıs’tan beri en büyük artış gerçekleşti

Bitcoin’de madencilik zorluğu, TSİ akşam saatlerinde 697,536. blokta gerçekleşen son ayarlama ile birlikte üst üste üçüncü defa artmış oldu. Zorluk seviyesi, yüzde 13.24 oranında yükselerek 17.62 trilyona çıktı. Bitcoin ağında yüzdesel olarak bundan önceki en büyük zorluk artışı, 13 Mayıs 2021’de kaydedildi. O gün zorluk yüzde 21.53 oranında arttı.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Çin’deki madencilik yasakları, hash rate’te derin bir düşüşü beraberinde getirmiş ve bunu takiben zorluk da önemli ölçüde gerilemişti. Hatta, Temmuz başlarında yüzde 27.94 ile Bitcoin tarihinin en büyük zorluk düşüşü meydana gelmişti.

Çinli madencilerin, dünyanın diğer bölgelerinde yeni yerlere yerleşmesi ve Kazakistan, ABD gibi ülkelerde madencilik yatırımlarının artmasıyla hash rate yeniden yükseldi. Hash rate’teki bu artışın doğal bir sonucu olarak da zorluk, üst üste arttı. Son veriler, hash rate’in saniyede 128 eksahash seviyesinde olduğunu gösteriyor. Çin yasaklarının ortasında bu rakam, 60 eksahash’in bile altına inmişti.

Madencilik zorluğu, yaklaşık olarak iki haftada bir, Bitcoin’in yapısı gereği otomatik olarak ayarlanıyor. Zorluk, madencilerin kar marjlarını önemli ölçüde etkileyen bir unsur.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl