Mt. Gox, 1 milyar dolarlık iadeye hazırlanıyor

Aniden kapanarak 850,000 Bitcoin'in kaybolduğu kripto para borsası Mt. Gox, mağdurlarına 1 milyar dolar iade etmeye hazırlanıyor.

Neredeyse beş yıl sonra Mt. Gox kurbanları, çalınan kripto paraların iadesi için hak talebinde bulunabilirler.

Mt. Gox’un resmi internet sitesinde yayınlanan bir basın bülteni, borsanın çevrimiçi bir araçla birlikte hak taleplerini almaya başladığını bildiriyor. Talepler, ayrıca posta yoluyla da yapılabiliyor. Yalnız süreç şu anda bireyleri kapsıyor. Talepler, kurumsal alacaklılar için daha sonraki bir tarihte alınacak.

Mt. Gox, Bitcoin borsalarının öncüsü konumunda. 2010 yılında açıldı ve sadece dört yıl içinde Bitcoin ticaretinin yüzde 70’ine hakimdi. 2014 yılında ise aniden kapandı ve 850,000 Bitcoin kayboldu.

Japonya merkezli borsa, kayıplar için hacker’ları ve güvenlik açığını sorumlu tuttu. Birkaç hafta sonra kayıp 200,000 Bitcoin ele geçilrildi. Daha sonra piyasalar zirveye ulaştığında alacaklı ödemeleri için büyük miktarlarda kripto para satmaya başladılar. Birçok kişi, Bitcoin’deki düşüşü bu devasa satışlara bağladı.

Tokyo Bölge Mahkemesi, iflas işlemlerini durdurmaya ve sivil rehabilitasyona başlama kararı aldığında öfkeli kullanıcı tabanı arasında dağıtılmak üzere yaklaşık 170,000 Bitcoin kalmıştı. Bu Bitcoin’lerin toplam değerleri şu sıralarda 1 milyar doları aşıyor.

Doğrudan Japonya’nın Sivil Rehabilitasyon Mütevellisi’ne gidecek olan Mt. Gox’la ilgili hak talepleri için son tarih 22 Ekim 2018 olarak belirlendi. Gelecek yılın Şubat ayına kadar talepler değerlendirilecek ve dağıtıma başlanmış olacak.

→ ‘BITCOIN’DE AYI PİYASASI BİTMEDİ, 4,750 DOLARI GÖRECEĞİZ’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl