Matrixport: Bitcoin fiyatı kırılımın eşiğinde

Kripto para şirketi Matrixport, Bitcoin'in teknik anlamda kırılımın eşiğinde olduğunu ve 36 bin dolara kadar bir yükseliş yaşanabileceğini ileri sürdü.

ABD’nin düzenleyici kurumlarının kripto para şirketlerine artan baskısı, ABD hükümeti ve kripto para borsası Mt. Gox bağlantılı Bitcoin cüzdanlarıyla ilgili doğru olmadığı ortaya çıkan söylentiler sebebiyle Bitcoin fiyatı, bir aydan fazla bir süredir bir rutine sıkışmış durumda. Bir numaralı kripto para, 28 bin dolar seviyelerinde dar bir aralıkta işlem görüyor.

Milyarder kripto girişimcisi Jihan Wu’nun şirketi Matrixport, Bitcoin’deki mevcut durumu analiz etti ve hedefin 36 bin dolar olduğunu ileri sürdü.

“Yukarı yönlü 6 bin 100 dolarlık önemli bir artış”

Analize göre, Bitcoin fiyatı, yukarı yönde kırılmak üzere olan daralan bir üçgen içinde işlem görüyor. Teknik olarak bu durumun, üçgenin oluşmaya başladığı aralığa eşit miktarda, yani kabaca 6 bin 100 puan civarında bir yükselişin habercisi olabileceği bildirildi. Böylece 35 bin ila 36 bin dolarlık bir hedef aralığı oluştuğu kaydedildi. Bu, mevcut değerden yaklaşık yüzde 20’lik bir artış anlamına geliyor.

“Piyasa başka bir güçlü ralli için potansiyel olarak hazır olabilir”

Analizde, Fed’in faiz artırma döngüsünün kripto paralardaki yansıması da ele alındı. Buna göre, “Fed’in faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artış açıklaması ve bunun muhtemelen bu döngünün son artışı olacağı göz önüne alındığında, piyasa bir başka önemli yükselişe hazır olabilir.” denildi.

Analizde, son zamanlarda işlem hacminde bir düşüş yaşanmış olsa da yukarı yönlü yörüngenin çok az engelle karşılaşıyor gibi göründüğünden bahsedildi. Bitcoin ağının, işlem faaliyetlerinde bir artış yaşadığı ve benzeri görülmemiş rekorlar kırdığı hatırlatıldı. Ağın aktif adreslerinin de sağlamlığını koruyarak 1 milyon sınırında seyrettiğinin de altı çizildi.

Bu veri noktalarının mayıs ayına yansıtıldığı takdirde, toplam madenci gelirinin bir oranı olarak Bitcoin işlem ücretlerinde Mayıs 2021’den bu yana görülmemiş seviyelere yükseliş olacağı belirtildi.

‘Meme coin’lerde büyük yükselişler

Analize göre, kripto paralara yönelik mevcut duyarlılık, aktif olarak işlem gören meme coin’ler ile belirgin bir şekilde gelişme gösterdi.

İki haftalık bir süre zarfında DinoLFG (DINO) yüzde 500’lük önemli bir artış yaşadı ve 21 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Benzer şekilde, Pepe (PEPE) de aynı iki haftalık dönemde yüzde 500’lük bir yükseliş göstererek 482 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Wojak (WOJAK) bir haftalık süre zarfında yüzde 600’lük bir artış kaydetti ve 42 milyon dolarlık bir piyasa değeri elde etti. Chad Coin (CHAD) de bir haftalık süre zarfında yüzde 450’lik kayda değer bir artış göstererek 3.5 milyon dolarlık bir piyasa değeri elde etti. Son olarak, Ignore Fud (4TOKEN) bir haftalık bir süre içinde yüzde 252’lik yükselişle 8 milyon dolarlık bir piyasa değerine erişti.

Analizde belirtildiği üzere, meme coin’ler nispeten küçük ve önemsiz görünse de alım satım faaliyetleri duyarlılıktaki değişimin bir göstergesi olarak hizmet ediyor.

“Bu şartlarda düşüş eğiliminde olmak zor”

Bitcoin’deki son artış, hisse senetlerinin geri alımlar yoluyla desteklenmesi, Fed’in mevcut duruşunu sürdürme yönündeki belirgin kararı, cesaret verici Bitcoin işlem verileri ve meme coin’ler tarafından yönlendirilen daha iyimser bir görünüme doğru duyarlılıktaki değişim göz önüne alındığında, düşüş eğiliminde olmanın zor olduğu kaydedildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl