Ünlü analist, Bitcoin için uyardı: Büyük bir problem var

Bitcoin, haftanın son gününde 2022'den bu yana en yüksek seviyesi olan 31 bin 400 doların üzerine çıktı. Bloomberg Intelligence'ın kıdemli makro stratejisti Mike McGlone ise Bitcoin'in ilk ABD resesyonu, hisse senetlerinde olası bir ayı piyasası ve tetikte bekleyen merkez bankaları gibi problemleri olduğunu ifade etti.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, bu hafta başında, banka iflaslarının birbiri ardına geldiği nisan ayından bu yana ilk kez 30 bin doların üzerinde işlem gördü.

“Bitcoin güçlü bir dirençle karşı karşıya”

Bitcoin’deki yükselişin ardından gözler analistlere çevrildi. Bloomberg’in kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, bir numaralı kripto paranın güçlü bir dirençle karşı karşıya olduğunu yazdı.

McGlone, Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesini yeniden test etmesine neden olabilecek resesyon baskılarının yaklaştığına inandığını belirtti.

Twitter’daki 60 bin takipçisine “Bitcoin 20.000 dolar mı 40.000 dolar mı?” diye soran McGlone, şu yorumu yaptı:

Fed, Resesyon ve Nasdaq ile Yüzleşmek… ETF’ler eninde sonunda ABD’de kullanılmaya başlansa bile Bitcoin’in, ilk ABD resesyonu, olası bir hisse senedi ayı piyasası ve tetikte bekleyen merkez bankalarıyla uğraşması gerekecek. Ekonomik daralma ve negatif likidite: Riskli varlıklardan ne öğrenebiliriz?”

McGlone, ABD dışındaki birçok merkez bankasının bu ay faiz oranlarını artırmasıyla likiditenin piyasalardan çekilmeye devam ettiğini düşündüğünü kaydetti.

Ünlü analist, Bitcoin için önemli eşiğin 2021 yılından bu yana yaklaşık 30 bin olduğunu ve bu süre zarfında çok sayıda yüksek riskli varlığın, para arzında şimdiye kadar kaydedilen en büyük artış nedeniyle büyüme yaşadığını belirtti. McGlone’un açıklamasına göre; ABD’de hafif bir resesyona ilişkin iyimser tahminler, Fed’in gevşeme önlemleri nedeniyle risk varlıklarının toparlanmasına rağmen, devam eden likidite düşüşü ve haziran ayında birçok merkez bankasının sıkılaştırma politikaları bir zorluk teşkil edebilir.

“BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun 2023’te onay alması muhtemel değil”

McGlone, ayrıca hisse senetlerindeki yükselişin, piyasa likiditesinin arttığına dair bir işaret olmadan kısa vadeli bir zirveye ulaşmış olabileceği konusunda da uyardı.

Paylaştığı grafiği yorumlayan analist, “Grafiğimiz Bitcoin’in son Nasdaq 100 Hisse Senedi Endeksi kazançlarının gerisinde kaldığını gösteriyor ki bu da zirve yapmış olabilir. Bir yıllık federal fon vadeli işlemleri (FF13) piyasasında genişleme için minimum yer var.” dedi.

Bloomberg analisti ayrıca, haberleri Bitcoin’in son rallisine denk gelen BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun 2023’te onay almasının muhtemel olmadığını söyledi. Aylar içinde bir resesyon geleceğine dair ekonomik sinyaller olduğu konusunda uyardı.

Analist konuyla ilgili, “ABD’de fiziksel Bitcoin ETF’lerinin an meselesi olduğuna inanıyoruz. BlackRock’ın böyle bir fon oluşturmak için yaptığı başvuru bu süreci hızlandırmış gibi görünüyor. Ancak 2023’te bir lansman gelmeyebilir ve Bloomberg Economics, ABD’nin önümüzdeki aylarda resesyona doğru yönelmesini bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl