Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü seviyelerine çıktı

Bitcoin transfer işlemlerinin madencilerin bir sonraki bloka dahil etmesi için beklediği mempool’da geçen hafta çok sayıda onaylanmamış işlem görüldü. Mempool'da bekleyen işlem sayısı, Terra çöküşünün yaşandığı 13 Mayıs 2022'de kaydedilen seviyeye kadar yükseldi.

Bitcoin mempool’undaki (bellek havuzu) ağ tarafından onaylanmayı bekleyen Bitcoin işlemlerinin sayısı Terra çöküşünden bu yana rekor seviyeye ulaştı.

Blok zincirine henüz eklenmemiş geçerli işlemlerin saklandığı bir veri yapısı olan mempool’da 9 Mart öğleden sonra kısa süreliğine yaklaşık 81 bin işlem yer aldı. Bu da bir numaralı blok zincirine olan ilginin arttığını gösteriyor.

Bu rakam, algoritmik sabit coin UST’nin sıfıra düştüğü 13 Mayıs 2022 zirvesinden sadece 1.000 coin daha azken, FTX’in çöküşünün ardından kasım ortasında onaylanmamış 48 bin coin’den yüzde 66 daha fazlaydı.

Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (son 6 yıl)

Bitcoin ağında onay bekleyen işlem sayısı, en son BTC’nin ilk kez 20 bin dolara çıktığı Aralık 2017’de 256 bini aşarak rekor seviyelere ulaşmıştı.

Bitcoin mempool’u geçen hafta neden yükseldi?

Analiz platformu CryptoQuant’ın pazarlama müdürü Ho Chan Chung, Blockworks’e konuyla ilgili açıklamada bulundu. Chung, USDC’nin 11 Mart’ta 0,90 doların altına düşmesiyle hem BTC hem de ETH için spot ve sürekli piyasalarda işlem hacimlerinde bir sıçrama olduğunu belirtti.

Habere göre mempool, zincir üzerinde kapatılmaya çalışılan bu işlemleri yansıtıyor olabilir. Ancak onaylanmamış işlemler, USDC’nin ABD Doları ile 1:1’lik dengesini kaybetmesinden yaklaşık 30 saat önce zirveye ulaştı. Bu olay, DAI de dahil olmak üzere bir dizi diğer sabit coin’e yayıldı.

USDC kısa süreliğine tüm zamanların en düşük seviyesine inmeden önce, onaylanmamış işlemlerin sayısı da hızla azaldı.

Öte yandan 0xB10C takma adlı Bitcoin geliştiricisi de “Genel olarak, 30 saat sonra gerçekleşen depeg ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Görünüşe göre birisi o saatlerde 2 sat/vB gibi düşük bir ücret oranıyla çok sayıda işlem bloğu yayınlamış.” yorumunu yaptı.

Bitcoin mempool'unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl