Önemli bir Bitcoin metriği 2018 ayı piyasası seviyesinde

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının kârlılığını ölçen bir zincir üstü metrik olan Bitcoin LTH SOPR, piyasa koşullarının son derece sert olduğu 2018 yılının aralık ayından bu yana görülmeyen seviyelere indi.

Bitcoin LTH SOPR metriği, 2018 yılının aralık ayındaki seviyelere kadar indi.

Söz konusu metrik, 155 günden fazla Bitcoin tutan adresleri dikkate alıyor. Bu adreslerdeki coin’ler hareket ettiğinde, satıldıkları varsayılıyor. Metriğin yaklaşık son 4 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi, Bitcoin fiyatı için ne ifade ediyor?

“Dip formasyonu oluşuyor”

Uzmancoin yazarı ve blok zinciri veri platformu CryptoQuant’ın kıdemli araştırma uzmanı Burak Tamaç, bu veriden hareketle, piyasada fiyatların dip noktaya ulaştığını söylemenin yanlış olacağını belirterek “Ancak bir dip formasyonunun oluştuğunu söylemek kesinlikle doğru olur.” dedi.

“Daha da düşebilir korkusuyla satma eğilimindeler”

Tamaç, sözlerinin devamında, “Dibin neresi olduğunu bilmiyoruz ancak suyun altında hareketlilikler nasıl oluyorsa, aynen o şekilde hareketlilikler görüyoruz. 155 günlük süre uzun vadeli yatırımcıyı tanımlamak için çok kısa ve sorunlu olsa da, bu yatırımcıların piyasa daha da düşebilir korkusuyla satma eğilimine girdiklerini öne sürebiliriz.” ifadelerini kullandı.

155 günden fazla Bitcoin tutan adresler, uzun vadeli yatırımcı olarak tanımlanıyor.

“Dip formasyonunda uzun vadeli yatırımcılar da satar”

Tamaç, bu konudaki yorumlarını şöyle tamamladı:

“Dip formasyonu dediğimiz şey, kısa vadeli yatırımcıların satması değil, onlar zaten en önce satan gruptalar. Dip formasyonunda madenciler gibi, uzun vadeli yatırımcılar da satış yaparlar.”

Bitcoin, bugün ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte küçük bir geri çekilme yaşadı. Bir numaralı kripto para, TSİ 16.45’te 19 bin 100 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl