Bu tabloya göre Bitcoin, son çeyrekte önemli ölçüde artabilir

Bir mevsimsellik tablosu, Bitcoin'in son çeyrekte yükselebileceğini gösteriyor. Lider kripto para, 2013'ten bu yana 2014 hariç her yıl bu periyotta artmış durumda.

Kripto paraların amiral gemisi Bitcoin, geçen yılın sonlarında görülen 20,000 dolarlık zirvesinden bu yana ayağa kalkabilmiş değil. Bununla birlikte şimdi bir mevsimsellik tablosu, lider kripto paranın bu yılın son çeyreğinde yükselebileceğini gösteriyor.

MarketWatch’ta yer alan haberde Element Digital Asset Management’tan alınan bir tabloda Bitcoin’in getirilerinin çoğu yılın son çeyreğinde etkileyeceği olduğunun görüldüğü kaydedildi. Bu tabloya göre Bitcoin yalnızca 2013 ve 2014 yıllarının son çeyreğinde önemli sayılabilecek düşüşler gördü ve 2015, 2016 ve 2017’de ise neredeyse tamamen yeşildi.

Bitcoin, 2015 yılında Ekim’le birlikte yıl sonuna kadar yalnızca 5 günde kırmızıdaydı. 2016’ya gelindiğinde de bu rakam aynıydı. 2017’de ise bu 4 güne inmişti.

Bitcoin mevsimselliği

Element’ten porföy yöneticisi Thejas Nalva ve kantitatif araştırma direktörü Kevin Lu, şöyle yazdı:

“Kripto para piyasalarının insan duyarlılığına son derece ve bir çeşit temel değere nadiren bağlı olduğu göz önüne alındığında fiyatları etkileyen bir mevsimsellik durumu olup olmadığını araştırmak mantıksız değildir.”

MarketWatch’a göre Bitcoin boğası Tom Lee de aynı şeyi savunuyor. Lee, bu ayın başlarında müşterilerine gönderdiği bir notta altcoin rallisi için Eylül ayının ortalarını işaret etmişti.

→ COINBASE WALL STREET’İ İÇTEN FETHEDECEK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl