Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy’nin hisselerini sarsan rapor

Short işlemleriyle ünlü hedge fonu Kerrisdale Capital, MicroStrategy hisselerinin gereğinden fazla primli olduğunu öne süren bir rapor yayımladı. Bu rapor, hisselerin bugün yüzde 14 oranında düşmesine yol açtı.

Bilançosunda 214 binden fazla Bitcoin bulunan MicroStrategy’nin hisseleri bugün düşüşe geçti. Bu düşüş, daha çok short (kısa) işlemleriyle bilinen hedge fonu Kerrisdale Capital’in yayınladığı bir raporun ardından yaşandı.

Kerrisdale Capital, raporda, Bitcoin’de uzun, MicroStrategy hisselerinde ise kısa pozisyonda olduğunu açıkladı. Hedge fonu, MicroStrategy hisslerinin büyük ölçüde Bitcoin’in yükselen değeri nedeniyle arttığını fakat burada çarpık bir ilişki bulunduğunu öne sürdü.

“Tezimiz, Bitcoin ya da MicroStrategy ile ilgili olumsuz bir düşünceye değil, ikisi arasındaki ilişkinin çarpıklaştığına dair bir inanca dayanmaktadır.” diyen fon, hisse senedinin Bitcoin’e göre değerinin iki katından fazla bir primle işlem gördüğüne dikkat çekti.

Raporda, “MicroStrategy’nin cazip olduğu hakkında sunulan nedenlerin hiçbiri, aynı coin için iki kattan daha fazla ödeme yapmayı haklı çıkarmaz. MicroStrategy’nin işlem geçmişi ve basit mantık, mevcut şişirilmiş primin daha önce olduğu gibi daralacağını gösteriyor.” denildi.

Yatırımcıların artık aracı kurumlar, borsalar ve yeni spot ETF’ler aracılığıyla doğrudan Bitcoin’e yatırım yapabildiklerini belirten Kerrisdale Capital, MicroStrategy hisslerindeki primin çok yüksek olduğunu savunuyor. Fon, şirketin bilançosundaki Bitcoin miktarını büyük oranda artırmasına karşın hisse başına Bitcoin miktarının son yıllarda neredeyse hiç değişim göstermeden aynı kaldığını vurguladı.

Yayımlanan bu raporun ardından MicroStrategy hisseleri bugün yüzde 14 oranında değer kaybına uğradı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl