Bitcoin’e 2008 örneği: Krizde satanlar büyük fırsat kaçırdı

Kripto para piyasasındaki mevcut durumu değerlendiren analist Ronnie Moas, 2008'deki küresel ekonomik krizle bugünü örnekledi ve "Krizde satanlar büyük fırsat kaçırdı" dedi.

Piyasada neler olduğuyla alakalı olarak CoinTelegraph’a konuşan Standpoint Research’ün kurucusu Ronnie Moas, 2008 krizini örnekledi. Moas, yalnızca kripto para piyasasının değil hisse senedi piyasalarının da büyük darbe aldığını belirterek 2008 krizi sırasında yatırım yapanların paralarını dörde katladıklarına dikkat çekti.

Moas’ın değerlendirmeleri şu şekildeydi:

‘Zayıf eller silkeleniyor’

“Hisse piyasası da oldukça ağır darbe aldı. Ocak ayından beri S&P 500’deki şirketlerin hisseleri %25 ile %50 arasında değer kaybetti. Yani bu sadece kripto para piyasasına has bir şey değil. Kripto para piyasasının yaşadığı düşüşleri daha önce de yaşadık. Kripto para ve hisse piyasasının tarihine baktığımızda, çöküşün en dibinde satan insanlar kısa süre sonra pişman olmuşlardır. 1929’da hisse piyasası çöktüğünde de bunu yaşadık. Ayrıca 1987, 2002 ve 2008’de de yaşadık. Bence bu panik ortamında alım yapan insanlar kendileri için çok iyi bir şey yapıyorlar. Henüz oyunun başındayız ve fiyat keşfi safhasındayız. Zayıf eller silkeleniyor. İnsanlar daha önce görülmedik şekilde BTC sıfıra gidecekmiş gibi hareket ediyor. Bunun olacağını düşünmüyorum.”

‘Krizde satanlar büyük fırsatı kaçırdı’

“9,000/8,000/7,000/6,000/5,000$ ve aşağısından alan insanların akıllı olduklarını düşünüyorum. Eğer piyasa yeniden 20,000$’lara çıkarsa paralarını 3’e katlayacaklar. 2008 hisse piyasası krizinde inançlı insanlar, kriz bittikten sonra paralarını %400 oranında artırdılar. Krizde satan insanlar bu büyük fırsatı kaçırdı. Bizim problemimiz yüksekten alıp düşükten satmak. Ocak ayında BTC 20,000$’lardayken 2500 insan benim servisime kaydoldu. 4,000$ iken kimse benim servisimi istemedi. Eğer fiyat tekrar 20,000’lere çıkarsa geri geleceklerini biliyorum.”

‘İnsanlar tarihten ders çıkarmıyor’

“İnsanlar tarihten ders çıkarmıyor ve tarih tekerrür ediyor. 100 yıl geriye gidip finansal piyasaların tarihine baktığımızda insanların en çok parasını kriz dönemlerinde kazandıklarını görüyoruz. Akıllı insanlar, şu anda kripto piyasasında da gördüğümüz aşırı tepki satışlarını ve duygusal satışları iyi değerlendiriyor. Yanılıyor da olabilirim. Her zaman haklı olduğumu iddia etmiyorum. 6 hafta sonra BTC 15 dolar da olabilir. Ancak, yüz milyon dolar harcayarak şu anda BTC madenciliği yapan şirket tanıyorum. Onların, şu anda elindekileri satan ortalama bir insandan BTC’nin nereye gideceği hakkında daha fazla şey bildiklerini düşünüyorum.”

→ ESKİ JPMORGAN YÖNETİCİSİ: BITCOIN ÖLMÜYOR, DİJİTAL ALTINA EVRİLİYOR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl