Morgan Stanley’nin Bitcoin bahsi: Birinden zarar, diğerinden kâr

Geçen yıl, Bitcoin boğa piyasası parabolik zirvelere yükselirken, ABD’li bankacılık devi Morgan Stanley’in sahip olduğu fonlar büyük miktarda Grayscale’in GBTC Grayscale Bitcoin Trust hisselerini satın almaya başlamıştı. Morgan Stanley tarafından yönetilen fonlarda 13 milyon GBTC hissesine ulaşılmıştı. Morgan Stanley fonları şu anda en az yüzde 33 kayıpla yaklaşık 11 milyon hisseye düştü.

GBTC alımına 2019’da başlayan firma, hisselerin çoğunluğunu geçen yılki boğa piyasasında satın almıştı. GBTC’lerin bir kısmı da yakın zamanda zararına satıldı.

Yeni yıla 1.734.013 hisse ile başlayan fon, ayı piyasasının başlangıcında 332,627 hisse sattı. Ardından İkinci çeyrekte 183.457 hisseyi zararına satarak elinde 1.217.929 GBTC hissesi bıraktı.

Boğa piyasasından kâr etti

Öte yandan Morgan Stanley, Bitcoin’de zirveyi satın almasına ve GBTC’yi elinde tutmasına rağmen başka işlemlerle Bitcoin boğa piyasasından kâr etmiş görünüyor. Şirket 2020 itibarıyla MicroStrategy’nin yüzde 10’undan fazlasını satın alarak yılı 845.786 hisseyle kapatmıştı. MicroStrategy’nin fiyatı Bitcoin ile parabolik olarak artarken, 2021 yılı boyunca bu hisselerin çoğunu satmıştı. Bankacılık devi bugün itibarıyla, fonlarında az miktarda da MicroStrategy hissesine sahip görünüyor.

Morgan Stanley ayrıca 15 Haziran 2028’de vadesi dolacak yüzde 6,125 kupon ödemeli 9.702.000 dolarlık MicroStrategy tahvili satın almıştı. MSTR tahvillerinin değerinin şu anda anaparadan daha düşük bir değerle 8.392.675 dolar olduğu görülüyor.

Morgan Stanley’in Bitcoin hevesi geçici mi?

Morgan Stanley’in Bitcoin’e girmesi kısa vadeli fırsatçı bir yatırım olmayabilir, çünkü firma son yıllarda Bitcoin ve kripto hakkında çeşitli olumlu yorumlar yapmıştı. Morgan Stanley’in varlık yöneticilerinden bazıları, dijital para birimini ‘kalıcı bir yatırım’ kategorisinde nitelendirmişti.

Morgan Stanley geçen yıl haziran ayında, Bitcoin ve kripto para birimlerinin spekülatif varlıklar olarak işlem gördüğünü savunmuş, ancak kriptonun gelecekte geleneksel para birimi haline gelme ihtimalini de göz ardı etmemişti. Morgan Stanley ayrıca, kendi Bitcoin yatırımlarının ağırlığına rağmen El Salvador’un zararda olan Bitcoin tahvillerini satın almakla ilgilendiğini öne sürmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl