Mt. Gox’tan % 1700 kâr edecek: 4000 Bitcoin’lik hamle sonuç verdi

Daha önce bazı Mt. Gox alacaklılarının haklarını satın alan yatırımcı Thomas Braziel’in heyecanlı bekleyişi son buluyor. Mt. Gox’un geri ödeme sürecini başlatacak olmasıyla Braziel, bu riskli hamlesinden yüzde 1700 kâr edecek.

Bloomberg‘in haberine göre yatırım şirketi 507 Capital’in kurucusu Thomas Braziel, aile ofisinden topladığı 1 milyon doları kullanarak Mt. Gox müşterilerinden yaklaşık 4 bin Bitcoin değerinde alacak hakkı satın almıştı. Borsanın eski kullanıcıları, yaklaşık 850 bin Bitcoin’in hack’lenmesinin Tokyo merkezli borsayı 2014 yılında iflasa sürüklemesinin ardından paralarını geri almayı bekliyordu.

Ödemelerin nihayet başlaması beklenirken Braziel’in yatırımı, alacak hakkını satın aldığından bu yana Bitcoin’in yükselişi sayesinde yaklaşık 18 kat geri dönüş sağlayacak.

Yeni arayışlar içinde

Dijital varlıklarda yaşanan 2 trilyon dolarlık çöküşün kriptonun önde gelen oyuncularından bazılarını alaşağı etmesinin ardından Braziel yeniden yatırımcı olma arayışına girdi.

2018 yılında Mt. Gox davası, iflas işlemlerinden, kullanıcıların alacaklarını yeniden değerlendirmelerine ve paralarını fiat ve kripto karışımı olarak geri almalarına olanak tanıyan bir sivil prosedüre taşındı. Braziel, ödemenin 2023’ün başlarında başlamasını beklediğini ve idari hazırlıkları yaptığını söyledi.

Braziel gibi alacak haklarını büyük iskontolarla satın almaya başlayanlar için bu ödeme büyük kazançlarla sonuçlanacak gibi görünüyor. Braziel ilk alacak için 106 bin 333 dolar ödemişti ki bu da nominal değerin yüzde 38’ine tekabül ediyordu ve şu anda değeri 2 milyon doların üzerinde. Bazı yatırımcıların Mt. Gox hakları da Softbank’a ait bir varlık şirketi olan Fortress Investment Group tarafından satın alınmıştı.

Ne olmuştu?

Mt. Gox, döneminde dünyadaki tüm Bitcoin işlem hacminin yüzde 80’inden sorumlu bir borsaydı. Platform, 2011 ile 2013 yılları arasında gerçekleşen hack olaylarıyla 800 binden fazla Bitcoin’i çaldırmıştı. Bu BTC’lerin bir kısmı daha sonra bulunmuştu. O dönemden bugüne Mt. Gox ile müşterileri arasında bir yasal mücadele süregeldi. Sonucunda, Mt. Gox cüzdanında bulunan 137 bin BTC’nin alacaklı müşterilere ödenmesine karar verildi. Geçmiş birkaç yılda ise bazı alacaklı müşteriler, Bitcoin’lerinden umudu kesince alacak haklarını satma yolunu seçtiler. Bu haklar için talip olan taraflardan biri, yukarıda bahsedildiği gibi Fortress Investment Group’tu. Fortress, Bitcoin başına 900 dolar teklif etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl