Mt. Gox kayyumunun 400 milyon dolarlık Bitcoin ve Bitcoin Cash sattığı ortaya çıktı

Birkaç ay önce alacaklılara ödemeler yapmak için Mt. Gox borsası kayyumunun 36 bin BTC ile 34 bin BCH sattığı ortaya çıktı.

Bilindiği üzere, 2014 yılında dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox’tan yüz binlerce Bitcoin çalınmış ve bu olaydan sonra Bitcoin fiyatları adeta dibe çakılmıştı. Çalınan Bitcoin’lerin 600-800 bin adet olduğu tahmin ediliyordu.

Birkaç ay önce alacaklılara ödemeler yapmak için Mt. Gox borsası kayyumu Noubaki Kobayashi’nin 362 milyon dolar değerinde yaklaşık 36 bin BTC ile 45 milyon dolar değerinde 34 bin BCH sattığı ortaya çıktı.

Söz konusu satışın detayları bugün kayyum Kobayashi tarafından yayınlandı. Satışların toplam değerinin 405 milyon ABD Doları olduğu bildirildi.

Kobayashi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Mahkeme ile yapılan istişarelerin sonucunda bu noktada belirli bir miktarda BTC ve BCH satmanın gerekli olduğu kabul edildi. Bundan dolayı yazılı olan miktarlarda BTC ve BCH sattım.”

Satılan miktar, 2014’te çöken Mt. Gox’a karşı yapılan taleplerin sayısı ile kabaca örtüşüyor. O sırada yüz binlerce adet Bitcoin kayboldu fakat kurtarma çabalarının sonucunda 200 bin BTC bulundu.

5 Şubat’taki satışta kripto para piyasası ciddi kayıplar yaşadı

Özellikle Mt. Gox kayyumu heyeti ile ilişkili olan cüzdanlardan Aralık ve Şubat aylarında 5 Şubat’ta taşınan 18 bin BTC de dahil olmak üzere ciddi miktarda transferler ve satışlar yapıldı. Gerçekten de 5 Şubat günü Bitcoin 8300$ seviyesinden 6000$’lara gerileyerek çok ciddi düşüş yaşadı. Bitcoin’le birlikte diğer kripto paralar da gerilemişti.

Kobayashi, ilerleyen dönemlerde mahkemenin kararına göre ilave satışlar da yapılabilecğini bildirdi. Kobayashi’nin başında bulunduğu kayyum heyeti, haberin yayına girdiği dakikalarda toplam değeri 1.7 milyar dolar olan 166 binden fazla BTC’yi elinde tutuyor. Bunun yanı sıra 197 milyon dolar değerinde de BCH bulunduruyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl