Zamanında kişi başına 5 Bitcoin veren musluklar bir bir kapanıyor

Vaktiyle kişi başına 5 Bitcoin dağıtan musluklar, artık ne kendi kazanabiliyor ne de ziyaretçisine kazandırabiliyor.

Bilindiği gibi Bitcoin’in ortaya çıkışından sonra ilk birkaç yıl onu elde etmek oldukça kolaydı. Evde bulunan basit bir bilgisayarla bile kolayca Bitcoin üretebilebiliyordu. Şimdi ise 1 Bitcoin elde edebilmek için binlerce dolarlık cihazlar satın almanız gerekiyor.

İlk yıllarda ev bilgisayarlarıyla yapılan Bitcoin madenciliğinin yanı sıra Bitcoin muslukları da çok kazandırıyordu. Bu musluklar aracılığıyla kişi başı 5 Bitcoin kazanmak mümkün olabiliyordu.

Bitcoin musluklarının ilki Bitcoin’in geliştirilmesi sırasında Satoshi Nakamoto ile irtibat halinde olan ve Nakamoto’dan sonra 2010 – 2014 yılları arasında Bitcoin’in lider geliştiricisi haline gelen Gavin Andresen tarafından kuruldu.

Bitcoin muslukları, bir internet sitesi veya uygulama biçiminde olan, ziyaretçilere bir captcha’yı ya da çeşitli görevleri tamamlama karşılığında Bitcoin ödülleri verilen bir sistem.

Andresen, ilk Bitcoin musluğunu 2010 yılının Haziran ayında kurdu. Duyuruyu Bitcointalk forumu üzerinden yaptı. Andresen, duyuruda musluğu 1,100 BTC ile doldurduğunu ve düzgün çalıştığından emin olduğunda daha fazla ekleyeceğini söylüyordu. Devamında bunu niçin yaptığını açıklayan Bitcoin geliştiricisi, “Bitcoin projesinin başarılı olmasını istiyorum. Eğer insanlar bunu denemek için bir avuç para alabilirlerse başarı elde etmenin daha muhtemel olduğunu düşünüyorum. Node’larınızın coin oluşturmasını beklemek sinir bozucu olabilir, ve Bitcoin satın almak hala biraz elverişsiz.” diyordu.

İlk Bitcoin musluğunun arşiv görüntüsü. Kaynak: Web Archive

Uzun yıllardır popülaritesini koruyan Bitcoin muslukları artık bir bir kapanıyor. Çünkü Bitcoin öyle bir noktaya geldi ki musluklar ne ziyaretçisine ne de kurucusuna kazandırabiliyor. Bunun son örneği 99 Bitcoins’in musluğu oldu. Sitenin kurucusu Ofir Beigel, CoinDesk’e yazdığı yazıda musluğu 2015 yılının Kasım ayında kurduğunu ve bugüne kadar 12,795 Bitcoin dağıttığını açıkladı. Beigel, parasal gerekçelerle musluğu daha fazla devam ettiremeyerek 8 Ekim’de kapattığını bildirdi.

→ THOMAS LEE BITCOIN’DE 200 GÜNLÜK HAREKETLİ ORTALAMA EĞİLİMİNE DİKKAT ÇEKTİ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl