Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto geri mi döndü?

Geçtiğimiz günlerde yayına giren bir internet sitesi Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun geri döndüğü iddialarının dillendirilmesine yol açtı.

Bu soru, 2008 yılında orijinal Bitcoin teknik belgesini yayınlayan kişi veya kişiler tarafından kullanılan takma isim olan Satoshi Nakamoto ile ilgili bir internet sitesinde Cuma günü yayınlanan gizemli bir mesajın ardından sorulmaya başlandı.

Nakamotofamilyfoundation.org adlı internet sitesine girildiğinde kullanıcıları Satoshi Nakamoto‘nun ağzından “En çok sorulan sorular ve cevaplardan bazılarıyla birlikte kısa bir hikaye. İnsanların ve gerçeklerin bilinmesini istedim.” cümlelerinin yer aldığı bir paragraf karşılıyor. Burada kitaptan bir alıntının yer aldığı 21 sayfalık bir PDF dosyası da yer alıyor. İnternet sitesi, kitabın başlığını ortaya çıkaran gerçek Nakamoto tarzında bir kriptogram bile içeriyor.

Kriptogramın cevabı, Wikipedia’ya göre “kişinin gerçek duyguları ve arzuları ile kamusal alanda sergilediği davranış ve görüşleri arasındaki zıtlığı” tanımlayan Japonca “honne and tatemae” gibi görünüyor.

Bloomberg, gönderinin orijinalliğini bağımsız olarak doğrulayamadığını bildirdi.

Birçok gazeteci Nakamoto’nun gerçek kimliğini ortaya çıkarmayı denedi ve başarısız oldu. Nakamoto, kripto para dünyasında hala bir sır. İnternet sitesinde yer alan alıntıda yazar Adam Back, Wei Dai, David Chaum ve Hal Finney gibi dijital varlık araştırmalarının öncülerini listeliyor. Ayrıca Nakamoto’nun cypherpunk hareketine 14 yaşında katıldığı, Satoshi Nakamoto’nun gerçek, yasal bir isim olmadığı, “düşünce ve aklın özü” olduğu ifade ediliyor.

Her halükarda gerçek Nakamoto tarafından yazılan herhangi bir kitabın dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin meraklıları tarafından bir çırpıda bitirileceği kuşkusuz. Ancak bu internet sitesinin gerçekten Nakamoto tarafında hazırlanıp hazırlanmadığı soru işareti. Kripto para topluluğunda pek çok insan Satoshi Nakamoto ile bir ilgisinin bulunmadığı, daha önce birkaç defa kendini ‘gerçek Nakamoto’ ilan eden Craig S. Wright’ın yeni bir çalışması olabileceğini düşünüyor. 21 sayfalık pasaja bakıldığında ise yazarın dili ve bilgilerinin derinliği gereği Nakamoto’ya ait olabileceğini düşünenler de az değil.

Yazar tarafından kitabın yayınlanacağının bir garantisi olmadığı ifade edilerek bu gerçekleşirse kitap hakkında bilgi içeren linklerin Temmuz ayı içerisinde aynı sitede yer alacağı belirtiliyor. Şimdi kripto para topluluğu, bu kitabın yayınlanmasını bekliyor.

Bu arada söz konusu internet sitesinin alan adı henüz 5 gün önce kayıt ettirilmiş.

→ BITCOIN YATIRIMCILARI İLK FIRSATTA PİYASADAN ÇIKMAYI PLANLIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl