Bitcoin nasıl alınır?

Size “Dünyanın geleceğini şekillendirecek bir teknoloji ne olabilir?” diye bir soru yöneltsem ve tahminlerinizi istesem… Birçoğunuz yapay zeka veya robotlardan bahsedecektir. Ancak 2009 yılında hayata geçirilen bir teknoloji bize yapay zeka ve robotlardan daha çok şey vaat ediyor. Blockchain’den bahsediyorum. Blockchain ile birlikte değerini günden güne katlayan dijital para birimlerinden… Bu para birimlerinin başını bir ilk olmasıyla Bitcoin çekiyor. Bitcoin, her geçen gün popülerleştikçe yatırımcı sayısı da artıyor. Özellikle Japonya’nın Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etmesiyle uzak doğuda...

Size “Dünyanın geleceğini şekillendirecek bir teknoloji ne olabilir?” diye bir soru yöneltsem ve tahminlerinizi istesem… Birçoğunuz yapay zeka veya robotlardan bahsedecektir. Ancak 2009 yılında hayata geçirilen bir teknoloji bize yapay zeka ve robotlardan daha çok şey vaat ediyor.

Blockchain’den bahsediyorum. Blockchain ile birlikte değerini günden güne katlayan dijital para birimlerinden… Bu para birimlerinin başını bir ilk olmasıyla Bitcoin çekiyor. Bitcoin, her geçen gün popülerleştikçe yatırımcı sayısı da artıyor. Özellikle Japonya’nın Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etmesiyle uzak doğuda büyüyen Bitcoin çılgınlığı piyasaları hareketlendirdi ve bunun sonucunda rekor üzerine rekor kıran Bitcoin, haberlere çok sık konu olarak daha da bilinir oldu.

Bitcoin’in değerinin katlanarak arttığını görenler treni kaçırmamak için bir an evvel piyasaya girmek istiyor.
29*
Bu nedenle Bitcoin’e yatırım yapacaklar için öğrenilmesi gereken pek çok şey çıkıyor ortaya. Bunların başında elbette Bitcoin’in nasıl ve hangi yolla satın alınabileceği geliyor.

Bitcoin nedir?” sorusunun cevabını bir önceki yazıda vermiştik. Şimdi ise Bitcoin’in nasıl alınacağı sorusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Her şeyden önce bir hatırlatma yapmakta yarar var. Bitcoin piyasasına girmeden önce Bitcoin’i bir sürede izlemede kalın. Yatırımınızı yapmadan önce piyasaları sıkı takip ederek coin piyasalarının o havasını soluyun. Ardından küçük miktarlarla Bitcoin alım-satımına başlayın. Eğer alım-satımın sonucunda kara geçiyorsanız o aşamada Bitcoin’e daha fazla para yatırmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin nasıl alınır: Birkaç farklı yöntem

Bitcoin alabilmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilk akla geleni Bitcoin borsalarıdır. Türkiye’de Bitcoin ve Litecoin alım-satımı yapabileceğiniz 4 farklı borsa yer alıyor: BTCTürk, Koinim, Paribu ve Bitkapital. Bu dört borsanın herhangi birinde TL kullanarak Bitcoin veya Litecoin alıp satabilirsiniz. BTCTürk şu an için -bu birkaç ay daha devam edecek- işlemlerinizden komisyon almıyor.

Yurt dışı borsalar

Bitcoin’i yurtdışında bulunan borsalardan da satın alabilirsiniz. Eğer Bitcoin dışındaki altcoinlerle işlem yapacaksanız zaten şimdilik yurtdışı borsalarından başka pek şansınız yok. Türkiye’de sadece Bitcoin ve Litecoin’in alım-satımı yapılabiliyor.

Yurt dışı borsaları arasında en çok tercih edilen ve coinlerin tüm dünyadaki işlem hacminin yüzde 60’ına sahip olan Poloniex.com’u tercih edebilirsiniz. Poloniex.com dışında dünya çapında sayısız coin borsaları bulunuyor. Cex.io da güvenilebilecek ve Bitcoin ile diğer altcoin işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz borsalardan biridir. Yurt dışındaki borsalardan işlem yapmadan önce o borsaların lisanslı olup olmadığından emin olun. Lisanssız bir borsada kesinlikle işlem yapmayın.

Bitcoin ve diğer coinleri borsaların yanı sıra bizzat şahıslardan da alabilirsiniz ancak bu kesinlikle güvenilir bir yöntem değildir ve tavsiye edilmez.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl