Bitcoin‘in nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, nasıl çalıştığını da bilmek işinize yarayabilir. Bitcoin ile ilgili soruların çoğu genelde nasıl çalıştığından daha çok ne olduğunu anlamak üzerine. Aslında bu ikisini anlamak ayrılmaz bir ikilidir. Bitcoin’in doğru tanımı için hem ne olduğunu hem de nasıl çalıştığını öğrenmek lazım.

Bitcoin, kendi koduyla ve kullanıcı topluluğunun belirlediği değeriyle desteklenen bir dijital para birimi olarak çalışır. Bu aslında dolar ve euro gibi fiyat birimlerine benzer. Bitcoin’in değeri arz ve talep arasındaki ilişkiden kaynaklanıyor. Aradaki fark ise Bitcoin’in geldiği merkezi yer olmamasıdır. Geleneksel para birimleri ise merkez bankalarından gelmektedir. Bu mülke yerinden yönetim adı verilir.

Bitcoin, halihazırda korunduğu için onu korumak için merkezi bir kuruma ihtiyaç duymaz:

1)Dağıtıralarak

2)Şifreleme ile

Dağıtılanlar ağdaki her bilgisayarın Blockchain adı verilen Bitcoin’in defterinde bir kopyası var. Eğer bir kişi herhangi bir sebepten dolayı onun bir kısmını değiştirmek isterse, çoğunluk aynı kopyaya sahip olduğu için herkes bu değişimin nereden olduğunu bilir. Böylece hiç kimsenin Blockchain‘i manipüle etmediğinden emin olunur.

Şifreleme koruması ayrıca Blockchain özelliklerinden de gelir. Her blok bir hash ve matematiksel fonksiyon ile korunur, bu yöntem de bloktaki verileri değiştirmeyi neredeyse imkansız kılar. Kötü niyetli bir kullanıcı verileri değiştirse bile sistem buna izin vermez. – Herkes bir şeylerin değiştiğini bileceği için kimse aldatılamıyor. Çoğunluk zaten böyle bir değişikliği reddederdi.

Bitcoin’in süreci nedir? Kısaca, bu sisteme katılan bilgisayarların bir kısmı işlemleri doğrular ve madencilik denilen bir süreçte birbirleriyle rekabet ederler.

Madenciliğin nasıl çalıştığı konusunda kılavuzumuzdan yardım alabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl