Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin nasıl geliştirildi – Satoshi Nakamoto isminin anlamı ne?

Günümüzde hemen hemen çoğu insan Bitcoin hakkında fikir sahibi veya en azından duymuş durumda.

İlk merkezi olmayan eşler arası (P2P) ödeme ağı olan Bitcoin, yalnızca kullanıcıları tarafından işletilmekte ve yönetilmekte.

Bu teknolojinin geliştirilmesinde ilk adım 2007’de kodun yazımıyla atıldı. Daha sonra Kasım 2008’de Bitcoin’in bildirisi, Satoshi Nakamoto adını kullanan bir programcı ya da bir grup programcı tarafından metzdowd.com’daki “The Cryptography Mailing” listesinde yayınlandı. Bildirinin başlığı, “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” idi.

Nakamoto, 2009 yılının Ocak ayında henüz başkalarına anlatmadan önce Bitcoin’in yazılımıyla bir dizi test gerçekleştirdi. 3 Ocak 2009’da Bitcoin’in başlangıcı olarak kabul edilen ilk Bitcoin bloğu çıkarıldı. Daha sonra Nakamoto, 9 Ocak 2009’da Bitcoin’in bazı küçük hata düzeltmelerini içeren güncellenmiş 0.1 sürümünü Sourceforge’da yayınladı.

Nakamoto, Bitcoin’in diğer geliştiricileriyle birlikte Bitcoin.org adlı websitesini oluşturdu. Nakamoto, bu süreçte diğer geliştiricilerle işbirliği halindeyken herhangi bir kişisel bilgisini açığa çıkarmadığı için hep gizemli kaldı. İki yıllık işbirliğinin ardından Nakamoto, liderliği Gavin Andresen‘e verdi ve Aralık 2010’da projede tüm katılımı durdurdu.

Nakamoto’dan son olarak 23 Nisan 2011’de haber alındı. O tarihte Nakamoto, gönderdiği bir mailde yazılımcı Mike Hearn’e “Ben artık başka şeylerle ilgileniyorum” yazdı. O günden bu yana Nakamoto’nun ne yaptığını kimse bilmiyor.

Başka kim var?

Daha sonra Bitcoin üzerinde çalışmaya devam eden birçok geliştirici ile birlikte topluluk daha da büyüdü. Bitcoin Core projesinde araştırma yapan, testler gerçekleştiren ve daha pek çok şekilde Bitcoin’e katkı sağlayan geniş bir geliştirici topluluğu bulunuyor. Ancak bu geliştiricilerin hepsi Bitcoin üzerinde tam yetkiye sahip değil. Sorumluluğu alan ve zirvede bulunan birkaç isim var. Onların onayı olmaksızın Bitcoin üzerinde güncellemeler gerçekleştirilemez. Bu isimler, güncellemelerin güvenliliğini ve projenin hedeflerine uygunluğunu denetler, son kontrolleri yapar.

Bu görevi üstlenmiş en çok bilinen 3 kişi; Wladimir J. van der Laan, Jonas Schnelli ve Marco Falke’dir.

2010 yılından 2014 yılına kadar Bitcoin’in lider geliştiricisi Gavin Andresen’di. Andresen, daha önce 3D grafik ve sanal gerçeklik yazılımlarıyla ilgili kodlamalar yaptı ve 2010 yılından itibaren Bitcoin’e yönelik çalıştı.

Bir süre sonra Nakamoto tarafından fark edilen Andresen, Bitcoin Core için öncü geliştirici olarak seçildi. İki yıl sonra Gavin, kripto para birimlerinin gelişimini desteklemek için Bitcoin Vakfı’nı kurdu. 8 Nisan 2014’te görevini Wladimir J. van der Laan’a bırakmıştı.

Nisan 2013’te Jonas Schnelli, bir Bitcoin Core geliştiricisi ve minimalist bir Bitcoin donanım cüzdanı Dijital Bitbox’ın kurucu ortağı oldu. Ayrıca neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir Bitcoin kütüphanesi olan Libbtc’yi yarattı.

Bir yıl sonra Wladimir, ekibe Marco Falke’yi kattı.

Bitcoin üzerinde bu zamana kadar pek çok güncellemeler gerçekleştirildi. En son güncelleme 17 Haziran 2017 tarihinde piyasaya sürülen Bitcoin Core’un 0.14.2 sürümüdür.

Çekirdek geliştiriciler, Blockchain katmanını daha fazla bağımsızlık sağlayan ve çok merkezi olmayan bir sistem olarak düşünmeyi tercih ediyorlar.

Bitcoin Core’a katkıda bulunan tüm geliştiricilerin bir listesi burada yer alıyor. GitHub sayesinde herhangi bir yazılımcı Bitcoin projesine katkıda bulunabiliyor.

Satoshi Nakamoto ile ilgili kısaca – İsminin anlamı ne?

Satoshi Nakamoto, 5 Nisan 1975’te doğmuş bir Japon olduğunu iddia etti. Ancak o, Bitcoin belgelerini Japonca yayınlamaması ve mükemmel İngilizce bilgisiyle bazı insanlar arasında şüphe yarattı.

Satoshi Nakamoto’nun tam adını Japoncadan Türkçeye çevirmeye çalışırsak çok sembolik bir ifade elde ederiz: Bir vakıf içindeki kıvrak zekalı. “Satoshi”, “Kıvrak zekalı, bilge”, “Naka”, “İç, içinde”, “Moto” da “Vakıf” anlamına gelir.

Elbette Nakamoto’nun ismi üzerinde farklı yorumlamalar ve çeviriler var ancak genel anlamda bu en çarpıcısı ve akla yatkın olanı. Tamamen rastgele seçilmiş bir isim ihtimali de bulunuyor.

Nakamoto’nun bir erkek, kadın veya birden fazla kişi olup olmadığı belli değil. Onun kim olduğuna dair pek çok iddia ortaya atıldı bugüne kadar. Charlie Lee, Hall Finney ve Dorian Nakamoto gibi isimlerin Satoshi Nakamoto olduğu öne sürüldü ancak tüm bu isimler kendilerinin Satoshi olduğunu inkar ettiler. Dolayısıyla gizemi hala çözülebilmiş değil.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. Hasan Tunç Cevapla

  Burak Bey,
  en altta “Dünyanın Bitcoin ile milyoner olan en zengin 10 kişisi” olarak verdiğiniz link adresi hata veriyor.
  Bilgilendirmek istedim sadece. Kolay gelsin, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Burak Köse Cevapla

   Düzeltme yapılmıştır. Uyarı için teşekkürler.