Güvenli bir yerde muhafaza ettiğiniz Bitcoin’lerinizi değerlendirmek ve mantıklı bir hamle yapmak için sorulan soru; Bitcoin‘i nasıl satarım? Endişelenmeyin, rehberimiz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bitcoin’leri online olarak borsa ve eş düzeyde platformlarda, ya da offline olarak bir alıcı bularak satabilirsiniz. Bitcoin ATM kullanarak da bunu yapabilirsiniz. Bitcoin’in nasıl satılacağı ülkelerin düzenlemelerine bağlıdır. – Bunu önceden mutlaka kontrol ediniz!

Güvenlik, gizlilik ile uygunluk seviyelerine göre ücretler ve fiyatlar farklılık gösterir.

Borsa üzerinden Bitcoin satmak:

Bu işlem sırasında kimliğinizi açıklamanız ve işlem ücreti ödemeniz gerekiyor. Borsa satmak istediğiniz siparişe dikkat edecektir. – Doğrudan bir alıcıyla anlaşma yapmanız gerekmez. “Bitcoin nasıl satılır?” sorusu ise genellikle sitelerin FAQ bölümünden (Sıkça sorulan sorular) yanıtlanır. Ancak bazı sitelerde bu farklılık gösterebilir.

Eş düzeyde platformları kullanmak:

Burada kimliğinizi doğrulamanız da istenebilir ancak borsanın aksine kendinize bir alıcı bulmanız gerekmektedir. Örneğin, localbitcoins.com gibi platformlar, bir alıcı bulmanıza ve en uygun ödeme yöntemini belirlemenize yardımcı olur.

Bu platformlar, Bitcoin satarak hemen nakit almak istiyorsanız bir alıcı bulmanıza yardımcı olacaklardır.

Bunun yanı sıra bu sistemi kullandığınızda Bitcoin’i borsaya oranla daha düşük fiyata satabileceğinizi unutmayın. Aynı zamanda ücretler de daha küçük olabilir.

Bitcoinleri nakit olarak yüz yüze satmak:

Zor sorulardan biri de anonim olarak Bitcoin’i satmaktır. Yukarıda belirtilen eş düzeyde platformlarda ya da Bitcoin meraklıların düzenlediği organizasyonlara katılarak bir alıcı bulabilirsiniz. Platformlar genellikle daha güvenlidir. Bunun da nedeni alıcılar hakkında geri bildirim sağlaması. Alıcıyla karşılaştığınız zaman satış, telefondaki bir QR kodunu tarayarak ve eldeki nakitleri kabul ederek gerçekleştirilir.

Borsadaki Bitcoin’i ATM’den nakite çevirmek:

Coinatmradar.com gibi siteler, dijital paralarınızı nakite çevirmek için kullanabileceğiniz Bitcoin ATM’si olup olmadığını kontrol eder. Bu yöntemde diğer Bitcoin satışlarına oranla daha pahalı hale gelebiliyor. Bu rakam yüzde 7’ye kadar ulaşabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. orhan turkeli Cevapla

    Satışa gelince hiçbir kesinlik yok. “Bitcoin ATM si arar” diyor. Bu nedir ya. Ayrıca ATM vs gibi terimler ciddi kaçıyor. Hiçbir zaman internette yazan oranlarda kazandırmadı. Yastık altındaki paraları ortaya çıkarmak için müdahale de edilmedi bu kripto paralara. Kullananlar dışında herkes avcı. Herkes biryerden tırtıklıyor.