Bitcoin‘in değeri, ABD dolarının değerinin belirlenmesi ile aynı nedenlerden kaynaklanıyor. Bu, insanlar tarafından bir şeyler satın almak ve satmak için kullanılan yararlı bir para biçimidir.

ABD doları devlet tarafından destekli ve vergilerin toplanması için kullanıldığı için yasal bir statüye sahip. Bitcoin’in değeri ise kodundan geliyor.

Her ne kadar somut olmasa da Bitcoin’in kodu, nadirlik, bölünebilirlik, taşınabilirlik, takas edilebilirlik ve tanınırlık gibi özelliklerle geleneksel fiyat birimlerine benzer. Buna ek olarak Bitcoin merkeziyetsizdir, aracı olmadan kullanılabilir ve bu da anonimlik sağlar. Taklit edilmesi imkansızdır. Ayrıca programlanabilirlik gibi başka özelliklere sahiptir.

Fakat şu anki Bitcoin değerinin en önemli nedeni, insanların mal ve hizmetler için ödeme yapmak, paralarını depolamak veya sadece spekülasyon yapmak için kullanmak istemeleridir. Bitcoin kullanıcıları ile tüccarlarının ağı ne kadar büyürse, sistem ne kadar güvenli olursa ve gelişirse Bitcoin’in değeri USD’den daha fazla olabilir.

Bitcoin’in değeri zaman içerisinde çalkantılı olmuştur. Bu da bazı insanların kullanmamasına neden oldu.

Hatırlanması gereken bir noktalardan biri de , hem geleneksel para hem de kripto para birimlerindeki tüm para birimlerinin değerleri kaybolabilir. Bugün Bitcoin değeri söz konusu olduğunda bu durum ağının başarısız olmasına, yeni düzenlemelere, daha iyi alternatiflere ya da insanların onu kullanmasını cesaretlendiren başka herhangi bir şeye bağlı olabilir.

Bitcoin’in değerini coinmarketcap.com gibi sitelerde bulabilirsiniz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl