Bitcoin neden düştü? Bir başka yanlış alarm fiyatı aşağı çekti

Bitcoin fiyatı, ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle 28 bin doların üstüne çıkmış ve hızlı bir yükseliş yaşamıştı. Akşam saatlerinde ise fiyat dakikalar içinde sert düşüşle 27 bin doların altına geriledi.

Söz konusu fiyat hareketi TSİ 20.07’de geldi ve Bitcoin, 28 bin 227 dolardan 26 bin 842 dolara kadar düştü. Bitcoin’deki bu düşüşün nedeni sorgulanırken oklar bir kez daha kripto istihbarat şirketi Arkham’ı işaret etti ancak bu defa suçlunun Arkham olmadığı, fiyattaki düşüşe Arkham üzerinden uyarı botu kullanan bir kullanıcının yanlış etiketleme yapmasının neden olduğu anlaşıldı.

Akşam saatlerinde bir cüzdandan 276 milyon dolar değerinde 9 bin 800 BTC çıktı ve The Block’ta araştırma analisti olan @1kbeetlejuice adlı Twitter hesabı, bu hareketi ABD’nin kontrolündeki cüzdandan çıkış olduğu şeklinde bildirdi. Bunu,  aşağıda görülen Telegram botundan ekran görüntüleriyle destekledi fakat etiketlemeleri hatalıydı. Bildirimin ardından Bitcoin fiyatında 1000 doları aşan bir geri çekilme kaydedildi.

Konuyla ilgili Arkham’dan da açıklama geldi. Arkham, kullanıcıların yalnızca kendine özel hesaplarında manuel olarak etiket ekleyebildiği ve kaldırabildiğini ifade etti. Şirket, bu etiketlemelerin Arkham ekibi tarafından yapılmadığını belirtti ve ABD hükümetiyle ilişkili Bitcoin cüzdanlarında bir hareket olmadığını vurguladı.

Bitcoin, tüm bunların ardından bir miktar toparlandı ve fiyat TSİ 20.50’de 27 bin 336 dolar seviyesinde.

ABD, mart ayında Bitcoin satmış, “daha fazlası da yolda” mesajı vermişti

ABD kolluk kuvvetlerinin çeşitli operasyonlarda ele geçirdiği Bitcoin’ler, bir süre sonra açık artırma veya farklı yollarla satılıyor. Şu anda ABD’nin kontrolünde bu şekilde yaklaşık 200 bine yakın BTC olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz mart ayında bir davayla ilişkili olarak 9 bin 800 BTC satıldığı açıklanmıştı. Açıklamada, 41 bin 500 BTC’nin de bu sene içerisinde satılmasının planlandığı kaydedilmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl