Bitcoin’in düşüş sebebi belli oldu: BTC neden düşüyor?

Bitcoin, Fed faiz kararı ve Powell'ın açıklamaları beklenirken sert düştü. Kripto para, sabah saatlerinde 60 bin dolardan 56 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Kripto para piyasası çarşamba sabahına sert düşüşlerle uyandı. Piyasa değeriyle bir numaralı kripto para, 60 bin dolardan işlem görürken 56 bin 550 dolara kadar geriledi. Bitcoin neden düştü?

Bitcoin’in düşüşünün arkasındaki en önemli sebeplerden biri, Fed’in beklenen faiz kararı ve Fed başkanı Powell’ın açıklamaları. Piyasalar, bugün açıklanacak kararın ardından Powell’ın yapacağı olası açıklamaların tedirginliğini yaşıyor.

Azalan ETF yatırımları da Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda yaşanan düşüşlere katkıda bulundu. Son bir haftada Bitcoin ETF’lerinin tamamı her günü ekside kapattılar. Birkaç gün içerisinde ETF’lerden 500 milyon doların üzerinde net yatırım çıkışı oldu.

Reuters’a konuşan Fineqia araştırma analisti Matteo Greco, “Son dönemdeki düşüş eğilimi, 2022 ve 2023 krizleri sırasında piyasaya giren yatırımcıların yanı sıra 2024’ün ilk haftalarında piyasaya girdikten sonra hisselerinde önemli bir fiyat artışına tanık olan ETF yatırımcılarının artan kar alımlarına bağlanabilir.” yorumunu yaptı.

Reuters’a göre makro açıdan Fed’in faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor fakat yatırımcılar arasında merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını hiç düşürmeyebileceği ve kripto paralar, gelişmekte olan piyasa hisseleri ve tahvilleri, hatta emtialar gibi faiz oranına duyarlı varlıklara darbe vurabileceği görüşü kök salıyor.

Öte yandan Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek seviyede tutacağı endişesini taşıyan trader’ların borsada büyük bir hareket olma ihtimalini değerlendirdiği de kaydediliyor.

Fed, faiz kararını bu akşam 21.00’de açıklayacak. Powell’ın basın toplantısı ise 21.30’da düzenlenecek. Hem Fed’in faiz kararı hem de Powell’ın basın toplantısı anbean Youtube kanalımızda olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. yasin Yanıtla

    Halving döneminde bu düşüş olur başka sebebi yok. Döngüyu tekrarlıyor söylenenler hep sahte sebeb