Temmuz ayının son haftası kripto para piyasasında pek de iyi gitmeyen haberlerle başladı. Bitcoin, Fed’in faiz kararı yaklaşırken negatif işlem görüyor. Öte yandan, The Wall Street Journal tarafından bugün yayınlanan bir haberin Bitcoin’in düşüşünde büyük rol oynadığı düşünülüyor.

Gazete, dünyanın en büyük kripto alım satım platformu olan Binance’in ABD kolu Binance US’in 2019 yılında, borsanın kendisi ve iştirakleri arasında yaptığı alım satımlarla yapay likidite sağlayarak piyasayı şişirdiğini iddia etti. Bu işlemlere genel olarak “wash trading” adı veriliyor.

Gazeteye göre bu durum, borsanın kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’ya ait, sızdırılan özel konuşmalarda ortaya çıktı. Bu bilginin, regülatörlerin Binance’e yönelik baskılarını artırmalarına hizmet edebileceği belirtiliyor.

Bitcoin 30 bin doların altına düştü

WSJ’nin haberi Bitcoin fiyatında büyük etki yarattı. Geçtiğimiz haftalarda 31 bin doların üzerine çıkan bir numaralı kripto para, 29 bin dolara düştü. Son 24 saatte yüzde 3.5’ten fazla düşüş yaşayan Bitcoin, bu haberin yazıldığı saat itibarıyla 29 bin dolar civarında seyrediyor.

Fed’in faiz kararı merakla bekleniyor

Bu hafta ayrıca, ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyon ve artan fiyatları kontrol etmek için faiz artırım döngüsünün etkinliğini değerlendirmek üzere yeni bir toplantıya başlıyor.

Fed’in çarşamba günü 25 baz puanlık yeni bir artış açıklayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Öyle ki böyle bir karar piyasalar tarafından şimdiden satın alındı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl