Bitcoin neden düşüyor? Fiyatın 6 bin dolara inmesine yol açan 7 faktör

20 bin doların ardından Bitcoin'in yeni zirveleri test edip etmeyeceği merak edilirken o günden bugüne gelen bir düşüşler silsilesi başladı. Bu düşüşe yol açan faktörler nelerdi?

Kripto para Bitcoin, geçtiğimiz yılın Aralık ayında 20 bin dolar ile tarihi zirvesini görmüştü. Bu tarihi zirvenin ardından Bitcoin’in yeni zirveleri test edip etmeyeceği merak edilirken o günden bugüne gelen bir düşüşler silsilesi başladı. Bununla birlikte, bu düşüşe yol açan faktörler nelerdi, Bitcoin neden düşüyor?

1- Olağan dışı yükseliş

Bitcoin’deki sert yükselişi kesinlikle birinci sıraya yerleştirmek gerekiyor. 2017’nin ortalarında yapılan analizlerde Bitcoin’in yıl sonuna kadar 6 bin dolara çıkabileceği tartışılıyordu. 6 bin dolar Bitcoin için muazzam bir zirve olarak görülürken bir ay öncesinde 5 bin 800 dolardan işlem gören kripto para birimi, Aralık ayında 20 bin doları buldu. Hatta hatırı sayılır analistler, 2017 yılında yaptığı analizlerde Bitcoin’in 20 bin dolar seviyesine üç yıl içinde ulaşabileceğini düşünüyorlardı. Sert yükselişlerin sert düşüşler de getirmesi yüksek ihtimal dahilindedir.

2- Çin tehdidi

Çin, Bitcoin fiyatı 20 bin dolar zirvesini görmeden önce ülkede faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarını kapatmıştı. Bununla kalmayan Çin, ardından kripto para madenciliğini etkileyebilecek adımlar atmayı planladı. Bu planlar henüz faaliyete geçmese de piyasada korku ve panik yarattı. Bitcoin madenciliğinin büyük bir bölümünün Çin’de yapıldığı düşünüldüğünde madenciliğe herhangi bir müdahalenin piyasayı etkilemesi doğal. Bunun yanı sıra geçtiğimiz gün Çin hükümeti, yurt dışı kripto para borsalarına erişimi engelleme kararı aldı. Bu karar da kripto paralardaki düşüşü hızlandırdı.

3- Güney Kore tehdidi

Güney Kore’nin maliye bakanı, bundan 3 hafta önce yaptığı bir açıklamada kripto para ticaretini yasaklamanın hala masada olan bir seçenek olduğunu söylemesiyle piyasa büyük düşüşler gördü. Bununla birlikte bakan daha sonra yaptığı bir başka açıklamada, kripto para ticaretinin yasaklanmayacağını ifade etti.

4- Hindistan tehdidi

Bu ayın ilk gününde Hindistan Maliye Bakanı, 2018 bütçesinin konuşulduğu meclis oturumunda bir konuşma yaptı. Konuşmasında Bitcoin ve diğer kripto paralara da değinen bakan, “Bitcoin’in bir ödeme sistemi olarak kullanımını ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu. Bakanın bu açıklaması, ana akım medya organlarınca çarpıtılarak Bitcoin’in Hindistan’da yasaklanacağı şeklinde yansıtıldı. Bu haberlerin yarattığı endişeyle birlikte Bitcoin fiyatı, sert düşüşler gördü.

5- Bitfinex ve Tether konusu

Bundan bir hafta önce ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CTFC), kripto para borsası Bitfinex ve Tether‘e (USDT token’inin arkasındaki şirket) mahkeme celbi gönderdiği haberi yayıldı. Celbin geçtiğimiz yılın Aralık ayında gönderilmiş olduğu ortaya çıksa da piyadaki panik ve korkunun önüne geçilemedi ve Bitcoin fiyatı yüzde 10 aşağı çekildi.

Bunun yanı sıra bugün ABD Senatosu’nda kripto paralar tartışılacak. SEC ve CTFC’den Bitfinex, Tether ve kripto paralar hakkında ifade isteyen senatodan çıkacak herhangi bir olumsuz kararın endişesi de düşüşler üzerinde etkili.

6- Bankaların kripto para yasağı

Dünyanın önde gelen bankaları JPMorgan, Bank of America ve Citi Bank, bu ay kredi kartlarıyla Bitcoin ve kripto para alımını yasakladıklarını bildirdiler. Son olarak geçtiğimiz gün ise İngiltere’nin dev bankalarından Lloyds Bank da bu bankalarla aynı doğrultuda bir karar aldı. Bankaların bu yasakları da Bitcoin’in düşüşünü hızlandırdı.

7- Küresel borsalardaki sert düşüş

Bu hafta başından itibaren dünya borsalarında sert düşüşler yaşandı. Dow Jones Endeksi yüzde 4.6 geriledi ve Wall Street tarihinin en sert düşüşünü yaşadı. Panik satışlar dünyaya sıçradı ve Japon Nikkei endeksi de yüzde 5’e yakın düştü. Avrupa borsalarındaki kayıplar ise yüzde 2 civarındayken Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi, yüzde 2.19 geriledi. Kripto para piyasası da dünya borsalarındaki bu sert düşüşleri takip etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl