Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi

Son dönemde aşırı volatil hareketlerde bulunan ve Aralık ayı başında 42 bin dolar seviyesine inip yeniden 50 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, yeni yıl ile birlikte daha sert düşüş hareketlerine başladı. Dünyadaki ekonomik ve politik gelişmelerden de etkilenen en büyük kripto para, bugün itibariyle 43 bin doların da altına indi.

Kasım ayında 69 bin dolar seviyesiyle tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, sene sonuna ise beklendiği gibi büyük yükseliş hareketiyle giremedi. Aralık ayı başında Güney Afrika’da oluşan Omicron varyantı etkisiyle düşüşe geçen ve 42 bin dolar seviyesini gören en büyük kripto para, daha sonra ise toparlandı ancak beklenen seviyelere bir türlü gelemedi.

Fed ve Kazakistan haberleri darbe vurdu

Son birkaç haftadır 46 bin dolar ilâ 50 bin dolar arasında gidip gelen ve bu aralık içinde sert hareketler yapan Bitcoin, TSİ dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) ve Kazakistan’dan gelen haberler sonrası düşüş hareketini sertleştirdi.

Aralık ayında yapılan Fed toplantısının tutanaklarının açıklanması ve burada faiz artırımını sağlayacak şartların oluşumu hakkında yorumların yapılması Bitcoin’deki düşüş hareketini iyice artırdı. Dünyadaki Bitcoin hash rate’inin %18’ine sahip olduğu belirtilen Kazakistan’dan gelen isyan haberleri, ülkede internetin kesilmesi ve madencilik havuzlarının darbe almasının da fiyat hareketinde etkisi olduğu belirtiliyor.

Sabah saatlerinde 43 bin doların üzerinde seyreden en büyük kripto para, öğle saatlerinde ise bu seviyenin de altına düştü. Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 42 bin 600 dolardan işlem görüyor.

“Boğa mı ayı mı?” tartışması

Uzmanlar da Bitcoin ve piyasanın gidişatı konusunda ikiye ayrılmış durumda… Bir taraf ayı piyasasının geldiğini belirtirken, diğer taraf ise boğa piyasası döngüsünün uzadığı konusunda ısrarcı davranıyor. Bilindiği üzere 2021 sonu için rekor fiyat tahminleri yapılmıştı ancak, fiyatın beklenenden çok daha düşük olması birçok uzmanın “Döngü uzadı” yorumları yapmasına sebep olmuştu.

Benzer tartışmalar Bitcoin’in 29 bin dolar seviyesine indiği yaz aylarında da yapılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Hüseyin Cevapla

    Sizce ayı mı boğa mı? Sizin görüşünüz nedir