Bitcoin neden düşüyor? 58 bin dolar görüldü

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, ABD Hazine Bakanlığı’ndan beklenen sabit coin raporu için zaman daralırken sert düşüşler yaşıyor.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, bugün kısa sürede yüzde 5’in üzerinde bir düşüşle 58 bin dolara kadar geriledi. Bu geri çekilmeyi takiben Ether yüzde 5, Cardano yüzde 10, XRP yüzde 8 ve Binance Coin yüzde 6.5’lik düşüşler yaşadı. Yaşanan satış dalgası, Dogecoin’de de yaklaşık yüzde 15’lik bir düşüş getirdi.

Öte yandan Bybt verilerine göre, son bir saatte yaklaşık 530 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi. Ayrıca bu süre zarfında 150 binden fazla trader’ın pozisyonunun zararla kapatıldığı hesaplandı.

Hazine Bakanlığı’ndan sabit coin raporu bekleniyor

Bitcoin ve kripto paralardaki bu düşüş, ABD Hazine Bakanlığı’ndan beklenen sabit coin raporu için zaman daralırken geldi. Bloomberg’in haberine göre, uzun zamandır beklenen bu rapor, bu hafta içinde yayımlanacak. İddiaya göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 135 milyar dolarlık sabit coin piyasasında ragülasyonlardan sorumlu kurum olabilir. Bakanlığın bu hafta yayımlanması beklenen raporda bu konuya değineceği belirtiliyor.

FATF kripto kılavuzu yarın

Diğer yandan G7 ülkelerinin kurduğu ve birçok ülkenin de dahil olduğu Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF) başkanı Marcus Pleyer, yakın zaman önce kısa süre içinde kripto para şirketleri için yeniden revize edilen rehberlerini yayımlayacaklarını söylemişti. Bu kılavuzun da yarın yayımlanması bekleniyor. G7 ülkeleri, kılavuzda belirtilen kuralları uygulamak durumunda.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl