Bitcoin neden düşüyor? 7 yılın en agresif madenci satışı

Kripto para piyasasında sert düşüşler devam ediyor. En büyük borsalardan FTX’in çöküşüyle hızlanan düşüş süreci, birkaç günlük yatay gidişten sonra bugün de sürdü. Bir numaralı kripto para Bitcoin, gün içerisinde 16 bin 300 dolardan işlem görürken TSİ akşam saatlerinde 15 bin 589 dolara indi.

Yatırımcılar arasında korku ve panik etkisi yayılıyor. FTX’in iflasından sonra merkezi kripto para borsalarına olan güven zedelendi. Borsaların müşterileri adına tuttukları varlıklar sorgulanmaya başlandı. FTX’in müşteri varlıklarını agresif şekilde kendi işlemlerinde kullanarak tüketmesi, diğer borsaların da aynı davranışı yapıp yapmadıkları konusunda tartışmalara yol açtı. Birçok önde gelen borsa, müşterilerin bu endişelerini gidermek için rezerv kanıtları sundu. Sadece borsalar değil. Piyasada FTX’in çöküşünün yarattığı domino etkisi, bazı kripto para şirketlerini de son derece zora soktu. En büyük kripto kredi şirketlerinden BlockFi, iflas noktasına gelirken bir başka şirket Genesis de likiditesinin dibe vurması nedeniyle para çekme işlemlerini durdurdu. Genesis’te yaşananların Grayscale’i de etkileyebileceği iddia edilirken Grayscale’den müşteri fonlarının güvende olduğuna dair üst üste açıklamalar geldi.

Madenci satışları hızlandı

Bir yanda bunlar yaşanırken diğer yanda madenciler de zor günler geçiriyor. Düşen fiyatlar, madencilerin operasyonel giderlerini karşılamada yetersiz kalınca, birçok madencilik şirketi ürettikleri Bitcoin’leri satmaya yöneldi. Yatırım yöneticisi Charles Edwards, yaklaşık 7 yıl boyunca ilk defa bu kadar agresif madenci satışı görüldüğünü kaydetti. Madencilerin Bitcoin satışları, sadece üç haftada yüzde 400 oranında arttı. Edwards, “Fiyat yakın zamanda yükselmezse birçok Bitcoin madencilik şirketinin kepenk indirdiğini göreceğiz.” dedi. Edwards, sözlerinin devamında, “Üret ve elde tut, Bitcoin madenciliği yapan biri için uygun bir strateji değildir. Madenciler, henüz altı ay öncesine kadar yaygın bir durum olan ‘asla satma’ kibrinin bedelini ödüyor.” yorumunu yaptı.

Madencilerin Bitcoin satışları, son 3 haftada yüzde 400 arttı, kaynak: Twitter/Charles Edwards

FTX hacker’ı fonları hareket ettiriyor

Ek olarak, FTX’i hack’lediği iddia edilen ve borsadan 600 milyon dolarlık varlık çalan hacker da çaldığı varlıkları hareket ettiriyor. Hacker, bugün, 200 milyon doların üzerinde Ether’i 12 farklı cüzdana taşıdı. Ayrıca hacker, bu Ether’lerin bazılarını Bitcoin’e dönüştürüyor ve daha sonra sattığı düşünülüyor. FTX’ten çalınan varlıkların satışının da Bitcoin fiyatı üzerinde baskı yarattığı tahmin ediliyor.

Bitcoin, TSİ 22.55 itibari ile 15 bin 700 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl