Bitcoin neden düşüyor? Binance haberi piyasayı korkuttu

Bitcoin, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e açılan davanın ardından sert düşüş yaşıyor. Bir numaralı kripto para, 26 bin 800 dolardan işlem görürken kısa sürede 25 bin 500 doların da altına geriledi. Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise 25 bin 785 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin’deki bu düşüş, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya açtığı davanın ardından geldi. SEC, şirketi ve yöneticisini ABD menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçluyor. Ayrıca Binance, müşteri fonlarıyla şirketin kendi fonlarını karıştırmak, regülatörler ile yatırımcıları gerçeğe aykırı beyanlarla yanıltmakla itham ediliyor. Dava dosyasında BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI de yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırıldı.

Bitcoin’in düşüşü sadece 1 saatte 200 milyon doların üzerinde değere sahip pozisyonların zararla kapatılmasına yol açtı. Coinglass verileri, bu pozisyonlarının çok büyük bir kısmının long (uzun), yani yükseliş yönünde açılan pozisyonlar olduğunu gösteriyor. Ek olarak, son 24 saat içinde bu şekilde zarar eden yatırımcıların sayısının 110 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

Öte yandan birçok kripto parada çift haneli düşüşler görülüyor. SUI, yüzde 16 oranında değer kayderken CFX yüzde 15, PEPE yüzde 16 düşüş yaşadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl