Bitcoin neden düşüyor? 28 bin 300 dolar görüldü

Bitcoin perşembe sabahı yaşadığı düşüşle haziran ayından sonraki en düşük seviyesine geriledi. Çin'deki resesyon tehlikesi, ABD kaldıraçlı fonlarının büyük oranda kısa pozisyon alması ve dün açıklanan Fed tutanaklarındaki daha fazla sıkılaşma olabileceği mesajları düşüşün en büyük sebepleri olarak gösteriliyor.

Bitcoin’de uzun zamandır yatay olan gidişat bu sabah itibarıyla, az da olsa aşağı yönlü bir kırılım yaşadı. Fiyat 28 bin 300 dolara kadar indi. Çin’deki resesyon korkuları ve bazı büyük Çinli şirketlerin likidite sorunları, dün ABD hisselerinde de bazı düşüşler getirmişti. Bu düşüşlerin yansımaları Bitcoin’de de görüldü.

Pozisyonlarının 3’te 2’si short

Düşüşün özellikle, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) 8 Ağustos günü biten haftayla ilgili, CME’de listelenen nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerinin kaldıraçlı fonlarının kısa pozisyona dönmesine yönelik raporundan sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Konuya haftalık bülteninde değinen kripto analiz şirketi The Tie, değerlendirme yazısında “Pozisyonların 3’te 2’si kısa, 3’te biri ise uzun. Bu, 2022’nin nisan ayından bu yana oluşan en büyük fark” dedi.

Uzmanlar, yatırımcıların makro belirsizlikler ve tahvil getirilerinin yükselmesinden çekindiğini ve düşüşlerinden bu nedenle gelmiş olabileceğini belirtiyor.

Fed tutanakları “Daha fazla sıkılaştırma” işareti verdi

Fed’in 25 baz puanlık faiz artışına gittiği temmuz toplantısının tutanakları da dün yayımlandı. Tutanaklarda Fed üyelerinin, faiz artırımlarının ekonomiye olan etkilerinin ne kadar olduğunu hatta gecikip gecikmediğini tartıştığı görülüyor.

Birçok faiz artırımının yapılmasına rağmen enflasyonun hala yüksek kalmaya devam ettiğini belirten üyeler, bu durumu “kabul edilemez” olarak nitelendiriyorlar. İş gücünün sıkı olmaya devam ettiğinin belirtildiği toplantıda daha fazla sıkılaştırma gerekebileceği de ifade edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl