Bitcoin neden düşüyor? İşte piyasada yaşananlar

Cumartesi günü Bitcoin ve kripto paralar, sert düşüşler yaşadı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para olan BTC, sabah saatlerinde 52 bin dolar seviyelerinden 10 bin dolarlık düşüşle 42 bin dolara kadar geriledi. ETH de 4 bin dolar civarında işlem görürken 3500 dolara indi.

Fiyatlar neden düştü?

Fiyatlardaki düşüş, 19 Mayıs’tan bu yana görülen en büyük düşüş oldu. Esasında Aralık ayı başından bu yana gözlemlenen geri çekilmeyi Omicron varyantının hem geleneksel hem de kripto para piyasasında yarattığı paniğin tetiklediği öne sürülüyor. Ayrıca son dönemde Fed’in varlık alımına ilişkin verdiği mesajlar da piyasaları etkiledi. Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz günlerde varlık alımlarını beklenenden daha hızlı şekilde sonlandırabileceklerini söylemişti.

Öte yandan bugünkü gibi yüzde 20’lik düşüşler, Bitcoin gibi kripto paralar için normal. Geçmişte pek çok defa derin geri çekilmeler görülmüş ve daha sonra fiyat toparlanmayı başarmıştı. Forbes’a konuşan Invest Diva CEO’su Kiana Daniel, “Geri çekilme tamamlandıktan sonra Bitcoin’in yeni yılda tekrar sıçrama yapma ve yeni zirvelere ulaşma olasılığı yüksek.” dedi. Kripto para yatırım yönetimi şirketi LedgerPrime’ın baş yatırım yöneticisi Shiliang Tang ise “Bitcoin için zincir üstü veriler olumlu görünüyor.” yorumunu yaptı ve kısa vadede devam etmesini beklediği fiyat artışları için daha sağlıklı koşullar oluştuğunu savundu.

Fiyat düşüşünün etkisi türev işlemlerde büyük oldu. 24 saat içinde yaklaşık 2.5 milyar dolar büyüklüğünde pozisyon tasfiye edildi. Coinglass’ın verileri, kaldıraçlı işlemler yapan 390 binden fazla trader’ın milyonlarca dolar kaybettiğini gösteriyor.

Yaşanan geri çekilmeyle beraber kripto para piyasasının toplam değeri de 2.2 trilyon doların, Bitcoin de uzun zaman sonra ilk defa 1 trilyon doların altına indi.

Son olarak bu düşüşü satın alım için bir fırsat görenler de var. Rezervinde 1220 BTC bulunduran El Salvador, yaklaşık 48 bin 700 dolar ortalama ile 150 BTC daha satın aldı. Böylece El Salvador’un BTC’leri 1370’e yükseldi.

USDT’ye kaçış hızlandı

Bitcoin düşerken ABD Doları’na endeksli olan en büyük sabit coin USDT’ye kaçış da hızlandı. Türk borsalarında USDT’ye olan talep arttı ve fiyat sabah saatlerinde 16.82’yi gördü. USDT, 10.30 itibari ile TL’ye karşı 15’den işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl