Bitcoin neden düşüyor? “Mt. Gox cüzdanlarında hareket var”

2015 bitcoin fiyatı

Bugün, gün içerisinde 30 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, TSİ 22.00 itibari ile sert bir düşüşle 27 bin 235 dolara kadar geriledi.

Sebep Mt. Gox ve ABD cüzdanlarıyla ilgili yanlış uyarı

Bitcoin’deki bu düşüşün arka planında, daha sonra yanlış olduğu ortaya çıkan, kripto istihbarat şirketi Arkham’ın uyarısının yattığı düşünülüyor. Arkham, akşam saatlerinde Mt. Gox ve ABD hükümetinin kontrolünde olan Bitcoin cüzdanlarında işlem yapıldığını bildirdi. Uyarının gönderilmesi, fiyatta düşüş yarattı. Şirket, birkaç saatin ardından yaptığı açıklamada ise uyarının yanlış olduğunu, hata sonucu gönderildiğini ifade etti ve “Uyarıların yaratabileceği etkinin farkındayız. Kullanıcılara bilgilerle hareket etmeden önce, zincir üzerinde iki kez kontrol sağlamalarını ve bilgileri doğrulamalarını öneriyoruz.” dedi.

Rakamlarla Mt. Gox ve ABD cüzdanları

Bilindiği üzere Mt. Gox, 2010 yılında faaliyetlere başlayan ve birkaç yıl sonra iflas etmeden önce piyasanın yüzde 80’ine hakim olan bir Bitcoin borsasıydı. 800 binden fazla BTC çalındıktan sonra kepenk indiren platformun alacaklı müşterileriyle bugüne kadar uzanan bir yasal mücadele bulunuyordu. Geçtiğimiz haftalarda süreç sonlandı ve müşterilere toplamda yaklaşık 140 bin BTC’nin geri ödenmesi için takvim işlemeye başladı. Piyasa, bu Bitcoin’lerin satılma olasılığı nedeniyle tedirginlik yaşıyor.

Ayrıca, ABD hükümetinin kontrolünde olan ve çeşitli kolluk kuvvetleri operasyonları sonucu ele geçirilen on binlerce Bitcoin de bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin kontrolündeki cüzdanlardan yaklaşık 10 bin BTC’lik satış olduğu açıklanmış, önümüzdeki dönemde satışlara devam edileceği bildirilmişti. İlgili davaya dair 41 bin 490 BTC kaldığı ifade edilmişti.

Son günlerde uzun yıllardır aktif olmayan adreslerde de hareketlilik görüldü

Ek olarak geçtiğimiz hafta boyunca 10 ila 12 yıldır aktif olmayan bazı cüzdanlar, yıllar sonra harekete geçmişti. Bu cüzdanların bazıları on milyonlarca dolarlık BTC tutarken bazılarında ise daha az miktarda BTC vardı. Toplamda 400 milyon doların biraz üzerinde BTC tutan üç büyük adres, hepsi en az dokuz yıldır aktif olmamasına rağmen, yeniden etkinleştirildi. Bu adreslerden üçü, aktif hale geldiklerinden bu yana 2 bin 500’den fazla BTC transferi yaptı. Yaklaşık 79.76 milyon dolar değerindeki bu işlemler sırasıyla 279, 2.071,5 ve 400 BTC miktarlarında gerçekleştirildi.

İşlemlerin satış sebepli olup olmadığı bilinmezken cüzdan sahiplerinin eski cüzdanların hack’lendiği iddialarından dolayı cüzdan değişikliği yapmış olabilecekleri de değerlendiriliyor.

ABD endeksleri düşüşle kapandı

Öte yandan bir numaralı kripto paradaki bu düşüş, ABD piyasalarının kapanışına az bir süre kala gerçekleşti. Dow Jones ve S&P500 endeksleri, günü düşüşle kapattı. Dow Jones, düne göre 228 puan kaybederken S&P 500’deki kayıp ise 15 puan olarak gerçekleşti.

Bir saatte 170 milyon dolarlık likidasyon

Bitcoin’de yaşanan geri çekilme, türev piyasalarda büyük kayba yol açtı. Son bir saatte büyük çoğunuğunu long (uzun) işlemlerin oluşturduğu 170 milyon dolar değerinde kaldıraçlı pozisyon zararla kapatıldı. 24 saatlik skalada ise bu miktar 300 milyon doları aştı. Coinglass’ın verilerine göre, bir gün içinde yaklaşık 80 bin kişi türev piyasalarda zarar etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl