Bitcoin neden düşüyor? Piyasalarda tedirginlik artıyor

Bitcoin, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın şiddeti artarken diğer varlık sınıflarıyla birlikte düşüş yaşıyor.

Önceki gün 45 bin doların üzerinde işlem gören Bitcoin, iki gün boyunca art arda gelen düşüşlerin ardından TSİ 00.18 itibari ile 39 bin 300 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin’deki düşüşü, Ether başta olmak üzere altcoin‘ler de izledi. Bitcoin yüzde 6.5 oranında değer kaybederken Ether yüzde 7.2 düştü.

Analistler, mevcut geri çekilmeyi, Ukrayna’da çatışmaların tırmanmasına bağlıyor. Bunun piyasaları belirsizliğe ittiğini savunan analistler, yatırımcıların bu nedenle riskli varlıklardan çıktığını öne sürüyor.

Bugün Rus güçleri, Ukrayna’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin yakınına saldırı düzenlemişti. Başlangıçta dünya basınına doğrudan santrale saldırı olarak yansıyan gelişme, piyasalarda büyük tedirginliğe yol açmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, çıkış yakalamışlardı. Bu yükseliş, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında Rus zenginlerin kripto paralara geçiş yapabileceği tezlerinin ortaya atılmasıyla birlikte geldi. Aynı sıralarda 1000 ve üzeri BTC bulunan cüzdan sayısına 138 yeni cüzdan eklenmesi de iddiaları güçlendirdi fakat Bitcoin’deki bu iyimser dalga uzun sürmedi.

Çin Merkez Bankası’ndan dikkat çekici açıklama

Öte yandan dün de Çin Merkez Bankası’ndan yapılan bir açıklama dikkat çekiciydi. Banka, kripto para yasaklarının aynı şiddette sürdürülmesi kararının alındığını duyurdu. Bu da piyasadaki bir başka olumsuz haber akışıydı.

Düşüşlerde izlenecek seviyeler

Uzmancoin analisti Mert Bozkurt’un yorumuna göre, Bitcoin’de mevcut durumda 39 bin 320 dolar ve 36 bin 155 destek bölgeleri kritik önem taşıyor. Düşüşlerde pozisyon alırken bu seviyelerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. 39 bin 320 doların altında gelecek dört saatlik bir kapanış, Bitcoin’i 36 bin dolar seviyelerine sürükleyebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Berat Cevapla

    Boga biraz geçirecek duruyor