Bitcoin neden yükseliyor? 66 bin doları da aştı

Ekim ayına 43 bin dolar ile başlayan ancak 20 günlük kısa bir süre içinde 67 bin dolara kadar çıkan ve kendi rekorunu aylar sonra kırmayı başaran Bitcoin'de TSİ Pazar akşamından itibaren yeni bir çıkış hareketi başladı. En büyük kripto paradaki yükselişle beraber, toplam kripto para piyasasının değeri de 3 trilyon doları aştı. Yükselişin arkasında şu ana kadar net bir sebebin olmadığı gözükse de, Grayscale Yatırım'ın sahibi olan Digital Currency Group şirketinin kurucusu ve CEO'su Barry Silbert'ın tweet'inin önemli etkenlerden biri...

Bitcoin 66 bin doları da geride bıraktı ve Ekim ayında kırdığı rekora 1 ay sonra yeniden yaklaştı. Hatırlanacağı üzere en büyük kripto para Ekim ayının ilk gününden başlayarak büyük bir yükseliş dalgası başlatmış ve 67 bin 276 dolara kadar yükselmişti. Daha sonra ise düzeltme hareketiyle birlikte düşüş yaşayan BTC, son günlerde 60 bin doların üzerinde de güçlü şekilde tutunmayı başarıyordu.

Perde arkasında Barry Silbert’ın tweet’i mi var?

Özellikle 2021 yılının son çeyreği ve hatta son çeyreğin son 2 ayı kripto para yatırımcılarının büyük beklentiler içinde oldukları bir dönem. Son bir kaç aydır ETF’lerden enflasyon rakamlarına, Bitcoin FOMO’su oluşmasından özel sektör şirketlerinin Bitcoin kabulüne kadar birçok konu konuşulurken, Digital Currency Group CEO’su ve kurucusu Barry Silbert’ın attığı tweet’in ise yükselişte etkisi olabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere, Digital Currency Group’un sahibi olduğu Grayscale şirketi şu anda dünyanın en büyük dijital varlık yönetim şirketi konumunda ve yönetimi altında 50 milyar dolardan fazla kripto para fonu bulunuyor. Şirket, ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’na kısa süre içinde bir ETF başvurusunda bulunmayı plânlarken, CEO Silbert’ın dün geceki tweet’inin ardından sert yükseliş hareketinin gelmesi de dikkat çekiyor.

BNY Mellon ile anlaşmışlardı

SEC’nin bir spot ETF başvurusunu onaylaması durumunda adeta bu borsa yatırım fonlarına yüz milyarlarca dolar para akışı olması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Grayscale şirketi, Temmuz ayında Bitcoin fonu olan GBTC’yi Bitcoin ETF’ine hazırlamak için ABD’nin en büyük ve en eski bankalarından biri olan BNY Mellon ile anlaşmıştı.

Haberin yazıldığı dakikalarda ise Bitcoin yaklaşık 65 bin 750 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl