Bitcoin neden yükseliyor? Daha fazla artış gelebilir mi?

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, son günlerde önemli fiyat artışları yaşıyor. Üç hafta önce 29 bin dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin, o günden bu yana süregelen artışla yüzde 50’den fazla yükseliş gösterdi.

Bitcoin neden yükseliyor? Bir numaralı kripto parada böyle bir yükseliş teknik açıdan beklenen bir gelişmeydi. Özellikle fiyatın 30 bin doların altına indiği dönemde, Bitcoin’in gereğinden fazla satış gördüğü, teknik göstergelerle sabitti. 30 bin dolar seviyesi, Bitcoin için iyi bir destek bölgesi olarak çalıştı. Fiyat, bir noktada bu seviyenin altına sarksa da toparlanması uzun sürmedi.

Bitcoin’deki düşüş sırasında sektöre yatırımlar artarak devam etti. Örneğin, kripto para borsası FTX, 900 milyon dolar yatırım alarak bu alanda bir rekora imza attı. Bitcoin madenciliği sektörüne yatırımlar da hızlanarak sürdü. Diğer yandan Bitcoin madencileri de çıkardıkları BTC’lerin bir kısmını satmayarak elde tuttu ve biriktirdi. Bu eğilim, madencilerin Bitcoin’in fiyatının yükseleceğini düşündüğünü gösteriyordu. Aynı zamanda madencilerin Bitcoin biriktirmesi, fiyat üzerindeki satış baskısını da bir miktar azaltıyordu.

Bitcoin fiyatında bir başka önemli etken de The B Word etkinliğiydi. Bu etkinlikte Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve ARK Invest CEO’su Cathie Wood, Bitcoin ile ilgili konuşmalar yaptı. Musk, Bitcoin konusunda pozitif açıklamalarıyla damga vurdu. Tesla CEO’su şirketinin tekrar Bitcoin kabul edebileceğini müjdeledi. Twitter CEO’su Dorsey de Bitcoin’e olan açık desteğini ve bağlılığını bir kere daha vurguladı. Bu etkinlik, Bitcoin fiyatının 30 bin dolar desteğinde daha kuvvetli bir şekilde tutunmasını sağladı.

Şimdi, Bitcoin’in önünde önemli bir son çeyrek var. Kasım ayında Bitcoin’de son 4 yılın en önemli geliştirmesi olarak görülen Taproot’un devreye girmesi bekleniyor. Aynı zamanda, boğa piyasası dönemlerinde Ekim ve Aralık ayları şimdiye kadar hep hareketli geçti. Bu nedenle gelecek Ekim ve Aralık dönemi, yatırımcılar tarafından dört gözle bekleniyor.

Bitcoin, TSİ 13.45 itibari ile 43 bin 700 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl