bitcoin neden yükseliyor

Geçtiğimiz mart ayından beri belirli aralıklarda hareket eden Bitcoin, birçok analiste göre son dönemde volatilitesini kaybetmişti. 29 Ağustos 2023’te SEC’den gelen haberle birlikte 26100 dolar seviyesinden, 27600’e kadar yükseldi. Peki Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin neden yükseliyor?

Bugün Bitcoin’in yükselmesinin asıl sebebi ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu’nun geçen sene, Grayscale’in GBTC’lerin ETF’e dönüştürülmesi konusundaki başvurusunu reddetmesiyle açılan davada kazanan taradın Grayscale olmasıdır diyebiliriz.

Okumadan Geçmeyin | Grayscale SEC davasını kazandı: Bitcoin’de sert yükseliş

Haberin piyasalara düşmesinin ardından Bitcoin ve kripto paralar değer kazandı.

Grayscale, Amerikan Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu (SEC) tarafından geçen yıl reddedilen GBTC’lerin ETF’ye dönüştürülmesi başvurusu konusundaki davayı kazandı. Mahkeme, SEC’nin verdiği kararı bir kez daha gözden geçirmesini talep etti ve komisyonun geçen yılki kararını iptal etti. Bu, Bitcoin ekosistemi ve Amerikan yatırımcıları için tarihi bir karar olarak nitelendirildi.

Bloomberg’ün ünlü ETF analisti James Seyffart, “Bu karar, GBTC’lerin ETF olduğu anlamına gelmiyor ama bir adım daha yaklaştı” dedi. Ayrıca, bu kararın diğer ETF başvurularını da etkileyebileceği belirtildi. Daha önce, mahkeme, XRP’nin bireysel yatırımcıya borsalar vasıtasıyla yapılan satışının yatırım sözleşmesi olmadığını belirtmişti. Bu kararın ardından, Bitcoin fiyatı 1000 dolardan fazla artarak 27 bin doların üzerine çıktı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl